Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
19
Cevap
0
Tıklama
10
Öne Çıkarma
Araç sahiplerine kötü haber: Yasa değişti

K Kaiser75 Konu Sahibi
3 ay (3477 mesaj)
Özellikle motorlu taşıt sürücülerini ve sahiplerini yakından ilgilendiren yasa değişikliği TBMM’de kabul edildi. Yeni yasaya tepki gösteren CHP'li Özkan Yalım, vatandaşın alacağı tazminatın yüzde 40 oranında düşürüldüğünü dile getirdi.
Özellikle motorlu taşıt sürücülerini ve sahiplerini yakından ilgilendiren önemli bir yasa değişikliği TBMM’de kabul edildi. AK Parti önergesiyle teklife eklenen değişikliğe tepki gösteren CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, değişiklikle kaza sonrasında sigorta ödemelerinin azaltıldığını, tazminat dışı hallerin genişletildiği, kaza anında yaralanan vatandaşın alacağı tazminatın yüzde 40 oranında düşürüldüğü uyarısını yaptı.
AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Kanunun sonuna eklenen iki maddeye ise muhalefetten tepki geldi.
Eklenen maddelere tepki gösteren CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım şunları söyledi:
2-3 HAFTA ÖNCE GERİ ÇEKİLMİŞTİ, AMA TEKRAR GERİ GELDİ: AK Parti her zaman yaptığı gibi kanunun sonuna iki tane madde ekledi. Yani İcra İflas’ın sonuna iki tane sigorta maddesi eklendi. Bundan yaklaşık 2-3 hafta önce AK Parti Grup Başkanı Cahit Özkan ile yaptığımız görüşmeden sonra bu iki madde çekilmişti, ama her nedense ısrarla bu madde tekrar geri geldi.
ANAYASAYA AYKIRILIK VAR: Peki o gün çektirilirken ne anlaşmaya varılmıştı? Bir tarafta sigorta şirketlerinin yetkilileri, bir tarafta eksperler federasyonu danışmanlık firmasının yetkilileri ve de kaza mağdurlarının avukatlarının temsilcileri ile bir araya getirilip, bunları Meclis olarak doğru bir şekle getirip kanunu hep birlikte, tüm partilerin onayı ile çıkaracaktık ama yine olmadı. Çünkü farklı düşünceler var. Onun için ben şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Değerli milletvekilleri, kanunun 18’inci maddesine baktığımızda burada açıkça anayasaya bir aykırılık var ama her nedense sigorta şirketlerinin isteği üzerine tekrar siz bunu kanunlaştırmak istiyorsunuz. Bunu yüce Türk milletinin takdirine bırakıyoruz.
GERİDE KALANLARA TAZMİNAT YA DA DESTEK YOK: İlk kanun geldiğinde 16 maddeydi. 14’ünü geçirdik. Bu iki maddeye itiraz ettik. Çünkü herkes itiraz ediyor. Peki bu iki maddedeki sıkıntı nedir? Kazaya karışan kusurlu araç sahibinin ailesi destekten yoksun kalma tazminatı alabiliyordu önceden ancak bu ortadan kalktı. Kazaya karışan mağdur aracın onarımı alternatif şekilde, yani örneğin bugün iyi kalite bir araç kullanıyorsunuz. Aracınız dururken geldi birisi vurdu. Parçaları artık sigorta şirketleri, yan sanayi veya buna benzer değişik daha ekonomik maliyetlerle bu aracı yaptırabilecekler.
DEĞER KAYBI DAHA AZ ÖDENECEK: Bunun yanında kanun teklifi kabul edilince, tabi ki kazaya karıştıktan sonra aracınız zarar görüyor, yapılıyor bir şekilde ancak değer kaybı oluşuyor. Çünkü biliyorsunuz, plakasını girdiğinizde oradan ne kadar kaza yaptı ne kadar masraf olduğu belli. Buna göre de alıcı sizin satmak istediğiniz aracın değer kaybını çıkarıyor. En azından bu değer kaybını sigorta şirketleri ödüyordu. Buradaki rakamda sigorta şirketlerinin lehine artık daha az rakamlar ödeyecekler.
VATANDAŞLARIN ALACAĞI TAZMİNAT YÜZDE 40 DÜŞECEK: Bir mağdur kazadan sonra kolundaki bir kırık ya da herhangi bir organ kaybı nedeniyle 230-250 bin TL arasında tazminat alması gerekirken, bu maddeye onay verildikten sonra bu tazminat ücreti yüzde 40-45’lik düşüşle bir anda 160-170 binlere kadar gerileyecek. Yani sizler bu maddeye onay verdiğinizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alacak oldukları haklarının azaltmak yolunda sigorta şirketlerinin lehine el kaldırmış olacaksınız. Bunu da tekrar yüce milletin takdirine bırakıyorum.
SİGORTA ŞİRKETLERİ “TEMİNAT DIŞI” DİYEBİLECEK: Devletimizin, Maliye Bakanlığımızın alacak olduğu milyarlarca vergiden de bu sigorta şirketlerini kurtarıyorsunuz. Diğer bir taraftan sigorta şirketleri bu madde geçtikten sonra ‘teminat dışı hal’ diye bir madde var. Bazı sigorta şirketlerine öyle bir hak veriyorsunuz ki bu madde geçtikten sonra, çeşitli sebepten dolayı teminat dışı deme hakkına sahip. Yani orada mahkemeye gidecekler, yine bizim Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerimiz bir sürü sigorta şirketlerinin gereksiz yere dosyaları ile uğraşmak zorunda kalacak. Açıkça anlaşılmalıdır ki söz konusu sebepler ve genel şartlar Anayasa’ya aykırıdır. Bu iki madde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının lehine değil aleyhinedir.”
https://www.karar.com/guncel-haberler/arac-sahiplerine-kotu-haber-yasa-degisti-1620362Bir defa da zenginleri korumak yerine vatandaşı korumak için kanun çıkarın be.
Yoruma Git
Acil Stop - 3 ay +36
AKP ye oy verenler sadece yasa kapsamına alınsa. Bizim ne günahımız var?
Yoruma Git
xweser - 3 ay +20
Fakirlere bu kadar düşman olup da, fakirlerden bu kadar çok oy alan başka bir parti daha dünyada yoktur. Vicdan ve merhamet kırıntıları akp'lilerde yok arkadaş. hepsi süzü...
Yoruma Git
Yorumun Devamı mahmut_emmi - 3 ay +14

A Acil Stop
3 ay (5493 mesaj)
Bir defa da zenginleri korumak yerine vatandaşı korumak için kanun çıkarın be.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


B büdünün kaşı
3 ay (1292 mesaj)
sigorta şirketi olanın işine yarar herhalde vatandaşa yaramaz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

T TheCaliph_
3 ay (28684 mesaj)
Vatandaşa iyi haber mi var ki ?
O onrblt26
3 ay (159 mesaj)
demek ki birisinin sigorta şirketi varsa
C CaglarAkcam
3 ay (154 mesaj)
Türkiye sigorta boşuna kurulmadı
Bu mesajda bahsedilenler: @büdünün kaşı

S SPAWN-TheUndead
3 ay (348 mesaj)
Soylu ve sigorta şirketi bunu beğendi. XD< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


K Kaiser75 Konu Sahibi
3 ay (3477 mesaj)
Bir kere de vatandaşın lehine iş yapmıyorlar< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


F forever eagle
3 ay (783 mesaj)
vay be kişiye özel kanun gibi olmuş.
tamda işleri sermayeyi yükseltmişken….< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


X xweser
3 ay (8048 mesaj)
AKP ye oy verenler sadece yasa kapsamına alınsa. Bizim ne günahımız var?< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


S sissil
3 ay (7313 mesaj)
TBMM.
Millet kelimesini silelim lütfen.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M mahmut_emmi
3 ay (1894 mesaj)
Fakirlere bu kadar düşman olup da, fakirlerden bu kadar çok oy alan başka bir parti daha dünyada yoktur. Vicdan ve merhamet kırıntıları akp'lilerde yok arkadaş. hepsi süzülmüş bir partide toplanmış.
V vonderplanitz
3 ay (7280 mesaj)
Sigorta şirketleri çalışanları Maldivler de tatilde İskoç viskisi içebiliyor ama pahalı diye Fransız Jösansöl Şarabı içemiyordu. Şimdi kolunu bacağını kaybeden vatandaştan alınan 100bin liralar ile o şarabı da içebilecekler. Peki, vatandaş bunu hak ediyor mu? Maalesef.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


M Mitokondri Kristası
3 ay (1629 mesaj)
Değişen nedir? 5-6 satır okudum milliyet gibi o nedir bu nedir vs vs vaktim yok benim. özet geçecek var mı< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


B BlackGhost12
3 ay (2675 mesaj)
Ödenilen sigorta bedeli düşecek mi, hayır.

Zenginlerin çıkarlarını korumak için yaşayan bir Erdoğan yönetimi.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A amanhem
3 ay (1310 mesaj)
Türkiye’de Türklere ait adam akıllı sigorta şirketi kalmadı ki, hepsi bir şekilde yurt dışı ortaklı , yani bizim paralar da sigorta ayağına yurtdışına gidiyor. Sadece dask kurumu Türk ama onunda paraları geçmiş yıllarda nerelere harcandığını hep beraber gördük.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


M Mendieta58
3 ay (5381 mesaj)
Acaba hangi sigorta şirketi sahibi abi bu yasa değişikliğini önermiş ve onaylanmasını sağlamış< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


W Wanpo
3 ay (691 mesaj)
O zamam sigorta sirketleri hic bir zoka yaramasin .Hem para odeyip hem rezil olalim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


C crashserkan
3 ay (418 mesaj)
Sigorta şirketleri desenize yaşadı< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G Guest-1C9B63C59
3 ay (526 mesaj)
zorunlu sigortayı haybeye mi yaptırıyoruzDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.