Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
6
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Araç muayenesinde kilometre yazım hatası!

H homebird Konu Sahibi
10 ay (1838 mesaj)
Kayınım geçen yıl Ankara'dan 2015 model bir araç aldı. İlk sahibi Adanalı bir işadamıymış. Araç, 2018 yılında Adana'da muayeneye girmiş. Kilometre 12 bin yazılacağı yerde 120 bin yazılmış.

Kayınım durumu, 2020 nin sonunda aracın muayenesi gelince farketmiş. Tabi kilometre henüz 30 binde olduğu için muyaneden "ağır kusurlu" olarak geçmiş.

Araç alındığında, iç-dış kondüsyon olarak sıfırdan farksız bir durumdaydı. İlk muayeneye girmeden önce defalarca yetkili servise girmiş. Üzerindeki kilometre ile servisteki bilgiler uyumlu, o nedenle aracın kilometresinin orijinal olduğuna emin gibiyiz. Kayınım aracı alırken expertize sokmuş ve hasar kaydına bakmış. Ama nasıl oldu bilmiyorum, kilometre gözünden kaçmış malesef.

Araçtan şimdilik memnun ama satayım dediği zaman sıkıntı yaşayacak. Şimdi, yapılan bu yanlışlığı gidermenin bir çaresi var mıdır? Nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi homebird -- 11 Şubat 2021; 20:14:10 >


D dynd
10 ay (165 mesaj)
tarcanlar yolu gözüktü.
C cormen
10 ay (5432 mesaj)
quote:

Tabi kilometre henüz 30 binde olduğu için muyaneden "ağır kusurlu" olarak geçmiş.

Ağır kusurluysa muayeneden geçemez.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

K kaansay
10 ay (806 mesaj)
Aynı durum benimde başıma gelmişti. Ne alakaysa 90.000 deki aracım, muayeneden 177.000 km olarak çıkmıştı ve çok sonra farkettim. Ne yapayım diye düşündüm ve gidip adamakıllı istasyon müdürü ile konuşayım dedim. Bunu yaptım. Derdimi anlattım. Adam araç kayıtlarına baktı, en son muayene ile geçen zaman ile bir önceki muayene arasında geçen zaman diliminde bu kadar km yi yapamayacağıma kanaat getirdi. Nihayetinde kaydını istese de düzeltemedi ama yanlışlıkla bu işin yapıldığını ve km kaydının hatalı bir şekilde yüksek kayda girildiğine dair elime resmi yazı verdi.
Maalesef, kayıt bir defa yazılıp muayene sonlandırılıp bir gün geçtikten sonra o yanlış kayıt düzeltilmiyor... En azından en son böyleydi...< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

H homebird Konu Sahibi
10 ay (1838 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: cormen

quote:

Tabi kilometre henüz 30 binde olduğu için muyaneden "ağır kusurlu" olarak geçmiş.

Ağır kusurluysa muayeneden geçemez.
Haklısınız. Muhtemelen " kusurlu" olarak işlenmiştir. Kayınbirader yanlış anlamış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi homebird -- 11 Şubat 2021; 20:6:48 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


C cormen
10 ay (5432 mesaj)
Kilometre bilgisi muayenede sözlü ve yazılı bir şekilde 2 kez üstüne basa basa belirtiliyordu hatta en son sıra fişi alırken de girilmeye başlanmıştı. Yine de böyle yanlışlıklar olabiliyor. Düzeltme yerine böyle bir yazı verilmiş olması sistemi suistimallere karşı korur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cormen -- 11 Şubat 2021; 20:32:31 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kaansay

K kaansay
10 ay (806 mesaj)
Anlattığım olay, yeni bir olay değil. Dolayısıyla ben aözkonusu aracımı muayeneye götürdüğümde, km bilgisi raporda büyük puntolarla yazmıyordu. Ne zamanki böyle sıkıntılar olmaya başladı, o zaman dediğiniz gibi önlemlerle bu konunun üstüne düşülmeye başlandı.

edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaansay -- 11 Şubat 2021; 23:41:5 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @cormen
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.