Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
2
Cevap
107
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Apple Final Cut Pro X’e Touch Bar desteği
E
8 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Apple Final Cut Pro X’e Touch Bar desteği


Taşınabilir dizüstü bilgisayar ailesine ilk kez dokunmatik bir OLED ekran ekleyen Apple, önemli yazılımlarını hızlı bir şekilde güncellemeye başladı. Profesyonel video düzenleme uygulaması Final Cut Pro X güncellemeyi ilk alanlardan. Sonrasında Motion ve Compressor geliyor.


 


Final Cut Pro 10.3 Yenilikleri


 


Apple, uygulamada son beş yıldır en büyük güncellemenin bu olduğunu belirtiyor. Güncellemenin en önemli kısmı elbette Touch Bar desteği oldu. Kullanıcılar Final Cut Pro X’i kullanırken Touch Bar, düzenleme araçları arasında anında geçiş yapmalarına, ses düzeyini ayarlamalarına ve faydalı kısaltma ve oynatma komutlarını kullanmalarına olanak tanıyor. Kullanıcıların tek parmak dokunuşuyla projelerinde gezinebilmesi için tüm zaman çizelgesinin renk kodlu, interaktif bir görünümünü de gösteriyor.


 


Ayrıca arayüz de yeniden tasarlanmış. Yeniden tasarlanan arayüz, Final Cut Pro X’in düzenini MacBook Pro kullanıcıları için ekran alanını optimize edecek şekilde kolaylaştırırken, daha koyu, düz görünüm içerik üzerinde odaklanmasını sağlıyor.  Özelleştirilebilir çalışma alanları, kullanıcıların pencere düzenlemelerini, organize etme, edit etme ve renk derecelendirme gibi farklı görevler için ayarlayabilmelerini sağlıyor. Üstelik, bu işlem birden çok monitör için yapılabiliyor. Geniş renk yelpazesindeki iş akışları için tam destek, kullanıcıların videoyu Rec. 601 ve Rec. 709 renk alanları veya geniş yelpazeli Rec. 2020 renk alanı standardında aktarmasına, düzenlemesine ve sunmasına olanak tanıyor.


 


Ayrıca Bkz.TV uygulaması ile eğlence tek merkezde toplanıyor

Final Cut Pro X’teki yeni Magnetic Timeline ile kullanıcılar, özelleştirilebilir düzenleme ve ses kliplerinde diyalog, müzik ve efektler gibi türe veya “role” dayalı renk kodlamasıyla filmlerini bir bakışta anlayabiliyor. Rolleri oluşturmak ve atamak ve her birine eşsiz bir renk vermek çok kolay. Ayrıca, profesyonel video yazılımında bir ilk olarak kullanıcıların düzenleme yaparken zaman çizelgelerinin dikey düzenini anında yeniden düzenlemek veya belirli sesli rolleri vurgulamak için basitçe sürüklemeleri yeterli oluyor.


 


Final Cut Pro 10.3’ün Diğer Özellikleri:


   • Akış geçişi, film atlamalarının görünmeyecek kadar akıcı olmasını sağlıyor.

  • Özellikleri Kaldırma, kullanıcıların belirli efektleri birden çok klipte kolaylıkla silmesini veya yeniden kullanmasını sağlıyor.

  • Zaman kodu yükleme efekti ve üreticisi, kullanıcıların kaynak zaman kodunu daha büyük bir görünümde düzenlemesini sağlıyor.

  • ProRes MXF, Panasonic V-Log desteği ve AVC-Intra dışa aktarımı.

  • Thunderbolt 3 aracılığıyla doğrudan video çıkışı, harici bir ekranda tek kabloyla yüksek kalitede video görüntülemeye olanak veriyor. 


Motion ve Compressor


 


Motion 5.3’te geniş renk yelpazesindeki iş akışları desteği ve 3D içeriklerin performansını ve gerçekçiliğini artıran 3D metin iyileştirmelerine sahip yeni şık bir arayüz bulunuyor. Yeni Hizala özelliği kullanıcıların gelişmiş animasyonlar yaratmak için ayrı nesneleri kolayca bağlamasını sağlıyor. Touch Bar desteği ise yeni MacBook Pro’daki çeşitli interaktif araçlara kolay erişim sunuyor.


 


Ayrıca Bkz.Mafia III: Rivals indirmeye sunuldu

Compressor 4.3 ise Final Cut Pro X ve Motion ile uyum sağlayan yeni bir koyu görünüme sahip. iTunes Store Package oluşturmadaki geliştirmeler, kullanıcıların kolaylıkla dolaşmasını, doğrulamasını ve paketleri sıkıştırmasını sağlıyor. Böylece, paketler iTunes Store’a daha hızlı ve tamamen uygun şekilde gönderilebiliyor. Geniş renk yelpazesi desteği, standart dosyaları ve geniş renk yelpazesindeki alanları gönderirken baştan sona renk uyumu sağlıyor. Touch Bar desteği ise yeni MacBook Pro’da gruplar oluşturma ve işaretler ekleme gibi genel görevleri basitleştiriyor.


 


Fiyat ve Çıkış Tarihi


 


Final Cut Pro 10.3 dün itibariyle mevcut kullanıcılar için ücretsiz bir güncelleme olarak başladı. Yeni kullanıcılar ise Mac App Store’dan 800TL karşılığı edinebilir. Motion 5.3 ve Compressor 4.3 güncellemeleri de yine mevcut kullanıcılar için başladı. Yeni kullanıcılar ise Mac App Store’dan 130TL karşılığı edinebilir.


 


 


 


 

  Haberi Portalda Gör

C
8 yıl
Yüzbaşı

Amanın Apple Touchbar eklemiş. Şimdi en ufak detayla ilgili zibilyon habere hazırlanın.Bu mesaja 1 cevap geldi.
G
8 yıl
Yarbay

quote:

Orijinalden alıntı: Ciddiyetsiz

Amanın Apple Touchbar eklemiş. Şimdi en ufak detayla ilgili zibilyon habere hazırlanın.

Entry - Nick uyumu< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.