Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye
66
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Apple Deep Fusion ile mobil fotoğrafçılık çağ atlıyor

E
ekrem71
Konu Sahibi

7 gün (24209 mesaj)


Son telefonlarında kamera özellikleri ve yazılım tarafındaki desteği nedeniyle eleştiri alan Apple, iPhone 11 serisi ile adeta çağ atladı. Arka ve ön kamera sensörleri açısından segment rakiplerine yetişen firma, yazılım açısından da ses getirdi.


Deep Fusion nedir?


Etkinlikte tanıtılan ancak henüz iOS 13 sürümünde yer almayan Deep Fusion teknolojisi gelinen noktayı anlatmak açısından önemli. Apple ilk kez fotoğraf üretiminde yapay zekadan faydalanıldığını ifade ediyor.


Ayrıca Bkz.iPhone 11 serisi karşılaştırması

Normalde pek çok akıllı telefon modelinde kamera optimizasyonu için yapay zekâ kullanılıyor. Sahnenin algılanması, sahneye göre ayarların otomatik olarak yapılması artık standart hale geldi. Apple ise fotoğrafın çıkışını yapay zekâ ile sağlıyor.


Deep Fusion özelliği A13 Bionic yonga setindeki nöral öğrenme motoru üzerinden sağlanıyor. Arka kameralar henüz deklanşöre dokunduğunuz ancak tam basmadığınız milisaniyelik süre içerisinde 4 adet kısa ve 4 adet de ikincil fotoğraf çekiyor. Deklanşöre bastığınızda ise 1 uzun pozlama yapıyor.


Toplamda 9 fotoğraf 1 saniye içerisinde nöral motor tarafından analiz ediliyor ve tüm pikseller taranarak en iyisi seçiliyor. Çok detaylı ve kumlanması en az olan 24 milyon piksellik fotoğraflar ortaya çıkıyor.


Diğer taraftan etkinlikte tüm sensörlerin aynı anda video kayıtlarını canlı olarak bir araya getirmesi ve Filmic Pro gibi uygulamalarda bu videoların aynı anda işlenmesi içerik üreticilerin iştahını kabartan özelliklerden birisiydi. Deep Fusion özelliği sonraki iOS 13 güncellemesinde sunulacak.


 Haberi yazan arkadaşı bugüne kadar hiç eleştirmişliğim yoktur, hangi çağı atlıyor diye sormak istiyorum. İlk çağlardan, maden çağına geçiyor belki Apple ama diğerleri uz...
Yoruma Git
Yorumun Devamı rCoder - 7 gün +66
Huawei: Tamam XD
Yoruma Git
Kerim5100 - 7 gün +35
Apple'ın hangi çağda yaşadığına göre değişir.
Bizim yaşadığımız çağda mobil fotoğrafçılığa P30 Pro çağ atlattı.
Telefon elime geçer, test eder, dener, sonra yorumum...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Shen - 7 gün +28
Huawei’in sulu boyadan hallice gerçekçilikten uzak fotoğraflarını çok iyi zanneden arkadaşlar var acıyorum gerçekten. Ben gözümle nasıl görüyorsam öyle ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Mr. Jingles - 7 gün +22
"deep fusion" nedir ya?

bu olayın zaten bir ismi var: "çoklu pozlama"

apple yine element uydurmaya devam ediyor.
Yoruma Git
Maxou - 7 gün +20
Herkes editör olursa başlıkta böyle olur. Çağ falan atlamıyor. İnsanlara sunabilecekleri ne yeni bir tasarım anlayışı var artık ne de argüman. Kamerayı da fırıncılara tasarlatmışla...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Orodruin - 7 gün +15
kamera mı? iphone mu? ikisi bir arada mı? hem iphone hem samsung kullanıcısı olarak diyebilirimki iphone kamerasını kullanmıyorum kullanamıyorum bu kadarmı kalitesiz olabilir bir çekim ya yanlışl...
Yoruma Git
Yorumun Devamı paco_ct - 7 gün +9
yapabildiği en iyi şey pazarlamacılık. oysaki çin sanayiinde 1 sene önce bu ürünün aynısı üretilmiş durumda. tınamış teknolojisi ile apple sadece işlemcisi ile öv...
Yoruma Git
Yorumun Devamı DH Misafiri - 7 gün +9
15bin liraya Canon 5d mark 4 alır üzerine de 24-70 lens alırım 32mplik keskin mi keskin 14bit dinamik araliga sahip fotoğraflar cekerim 😂😂
Yoruma Git
ezimuse - 7 gün +8

G
Godolphin
7 gün (4566 mesaj)
Ekran kac hz en merak ettiğim şey şuan bu.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

B
Barthemana
7 gün (5113 mesaj)

X
Xloud
7 gün (1475 mesaj)
O minicik sensörle belki çağı yakaşamıştır anca denemek lazım
R
rCoder
7 gün (165 mesaj)
Haberi yazan arkadaşı bugüne kadar hiç eleştirmişliğim yoktur, hangi çağı atlıyor diye sormak istiyorum. İlk çağlardan, maden çağına geçiyor belki Apple ama diğerleri uzay çağında. Başına reklamdır yazılsa eleştirmezdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rCoder -- 11 Eylül 2019; 10:15:49 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

K
Kuantum34
7 gün (76 mesaj)
120 hz iphone a 2020 de geleceği söyleniyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Barthemana

1
12 Angry Men
7 gün (9976 mesaj)
İos 13 ne zaman çıkacak ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

D
DH Misafiri
7 gün (59828 mesaj)
yapabildiği en iyi şey pazarlamacılık. oysaki çin sanayiinde 1 sene önce bu ürünün aynısı üretilmiş durumda. tınamış teknolojisi ile apple sadece işlemcisi ile övünmeye devam eder.
K
Kerim5100
7 gün (3532 mesaj)
Huawei: Tamam XD
B
Barthemana
7 gün (5113 mesaj)
Geç kalınmış bir haraket. 2017'de iPad ile vermişsin, üzerinden 2 sene geçmiş ancak hala iPhone tarafında yok. Komikler.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Kuantum34

P
paco_ct
7 gün (197 mesaj)
kamera mı? iphone mu? ikisi bir arada mı? hem iphone hem samsung kullanıcısı olarak diyebilirimki iphone kamerasını kullanmıyorum kullanamıyorum bu kadarmı kalitesiz olabilir bir çekim ya yanlışlıkla bir fotoğraf çekeyim diyorum hayattan soğuyorum yazılım olarak zaten çok geri bırakılmış bir alanda net bir şekilde diyebilirimki güvenlik diye diye yazılımda bir iyileştirme yapmaya resmen korkuyorlar patlayacak diye kurulu sistem,daha bluetooth ile resim aktarmaya izin vermiyor korkudan kaldıki kamera donanım vs geliştirsin 11 serisi resmen mevcut bir teknolojiyi ortaya koymuşlar bir geliştirme göremiyorum yenisi ile değiştirmek için hazır da olan bir teknolojiyi yenilik yaptık diye önümüze sunup birde 699 dolar dan satışa koyarlar ülkeye gelincede bir araba parası isterler para mara yok size batın ;)


Bu mesaja 1 cevap geldi.

E
ezimuse
7 gün (7649 mesaj)
15bin liraya Canon 5d mark 4 alır üzerine de 24-70 lens alırım 32mplik keskin mi keskin 14bit dinamik araliga sahip fotoğraflar cekerim &#128514;&#128514;

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


E
Erasmus78
7 gün (4817 mesaj)

1
12 Angry Men
7 gün (9976 mesaj)
Teşekkür ederim hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Erasmus78

K
Kuantum34
7 gün (76 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Barthemana

Geç kalınmış bir haraket. 2017'de iPad ile vermişsin, üzerinden 2 sene geçmiş ancak hala iPhone tarafında yok. Komikler.
kesinlikle haklısın bence geçen sene 120 hz gelmeliydi iphone a.
S
smart1978
7 gün (12770 mesaj)
Giris modeli haric 120Hz ustelik OLED ....


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Godolphin

G
Godolphin
7 gün (4566 mesaj)
Nereden bilgi edindiniz hocam?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @smart1978

S
Shen
7 gün (880 mesaj)
Apple'ın hangi çağda yaşadığına göre değişir.
Bizim yaşadığımız çağda mobil fotoğrafçılığa P30 Pro çağ atlattı.
Telefon elime geçer, test eder, dener, sonra yorumumu tekrar yazarım ama şu an için Apple'ın bu söyledikleri "kendi çalar kendi oynar"dan başka bir şey değil gibi geliyor.
S
smart1978
7 gün (12770 mesaj)
120 Hz ifadem yanlis :( . Pardon ....


120 Hz ozelligi Ipad lerde en az 2 yildir devam etmektedir.
Bu mesajda bahsedilenler: @Godolphin

O
Orodruin
7 gün (329 mesaj)
Herkes editör olursa başlıkta böyle olur. Çağ falan atlamıyor. İnsanlara sunabilecekleri ne yeni bir tasarım anlayışı var artık ne de argüman. Kamerayı da fırıncılara tasarlatmışlar.. Yıllarca Sony eleştirildi bu forumda yerden yere vuruldu. Alın Size gittikçe Sony gibi saçmalayan bir Apple. Huawei, Samsung gibi rakiplerinin artık gerisinde Apple. Sadece işletim sistemi ile de bi yere kadar.