Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
61
Cevap
1993
Tıklama
3
Öne Çıkarma
Cevap: Ankara baladaki trafik kazası [Volvo acil fren videosuna çok benziyor] (3. sayfa)
A
3 ay
Yarbay

Tır şöförü belediye aracının yolcu indirdiğini görüyor. Birinin önüne atlayabileceğini düşünerek daha ağır gitmeliydi.

Bu kazayla ilgili birçok gri alan var ancak tır şöförünün suçu yok demek bu kazaların tekrar yaşanmasına olanak tanır.

Yani kaçımız yapıyoruz ama normalde böyle bir senaryoda o tır şöförünün iyice yavaşlaması gerekirdi. 50 ile gitmesi onu yavaş gidiyor yapmaz. Yani duran ve yolcu indiren bir otobüs var.

Ben görüyorum mahalle aralarında 30-40-50 yardıran sürücüler var. Gerçekte gitmeleri gereken hız 15-20. Bunun sebebi de yaya çarpmamak değil, yayaya çarparsa minimum zarar versin diye. Tabi bizim ülkemizde bunu insanlara böyle eğitimler verilmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARES007 -- 16 Eylül 2023; 12:3:30 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
2 ay
Yarbay

Adam şehir içi hız limitinin altında gidiyor bir de daha da yavaşlamalıydı diyorsun. Şurda tek suçsuz tır şoförü


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ARES007
A
2 ay
Yarbay

Işallah mahalle arası vs kör bir noktada önünüze biri atlamaz. Çünkü bu kafa yapısı ile çarpacağınız kesin. Çünkü hız sınırları içinde gidince sorumlulukların ortadan kalktığını düşünüyorsunuz.

otonom araçlar herkesin kafasında soru işareti ya, misal sizin için değil. Çünkü birçok değişkeni hesaplamak ve gittiğiniz hızı ona göre tayin etmek yerine hız sınırı neyse o diyorsunuz.

misal yolda buzlanma var, hız sınırı neyse o.
misal yolda yağ var, hız sınırı neyse o.
misal okul bölgesi, öğrenciler dağılmış sağda solda aylak aylak geziyorlar, hız sınırı neyse o. Bu arada o bölgelerde 40 hız sınır. 40 la bir çocuğa çarpsanız kırılmadık kemiği kalmaz.

bu kafayla işallah yolunuz açık olur çünkü açık olmaz ise ne olacağı belli.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @BullPoweR7
B
2 ay
Yarbay

50 ile giden bir adama 20 ile git diyemezsin. Şu dediğin o kadar saçma ki. 100 le gitse veya şehir içi hız limitini geçse dediğinde haklı olurdun ama kusura bakma söylediğin tam bir saçmalık. Daha ötesi bile olabilir. 20 ile gitse de çarpardı gerçi orası başka mevzu ama resmen sen tır şoföründe suç bulmak için zorluyorsun. Çalı dibini taşlamak denir buna.

O bölgelerde hız sınırı 40 falan değil. Bu da haklı çıkmak adına verdiğin saçma bir örnek daha madem kanıtın var bekliyorum orda 40 olduğuna dair kanıt.

Ayrıca haklı çıkmak adına diğer söylediklerinle ekstrem durumları örnek vermişsin. Olaylar koşullara göre değerlendirilir senin ortaya kattığın istisnalarla değil. Gerçekten çok zorluyorsun ama olmuyor.

Hız Sınırları (kgm.gov.tr)

Burdan bilgilenmen daha iyi olur çünkü uyduruyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BullPoweR7 -- 18 Eylül 2023; 23:21:28 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ARES007
K
2 ay
Yarbay

Evet suçu yok
Bu mesajda bahsedilenler: @RaptorFX
K
2 ay
Yarbay

Çok boş konuşmuşsun be hocam


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ARES007
A
2 ay
Yarbay

Kardeşim sen yolu okuyamıyorsan, oluşabilecek tehlikeleri ön göremiyorsan bu benim suçum değil.

okul bölgesi hız sınırı 40 km talebasını hayatında görmemiş adama laf mı anlatacağım. Geçtiğin yoldaki tabelaları bile okumuyorsun.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @BullPoweR7
A
2 ay
Yarbay

Araba kullanmak ve şöför olmak aynı şey değildir. Bu farkı öğrenin, saçmalamadığımı anlarsınız.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @kırılanhayaller
B
2 ay
Yarbay

Şimdi de yolu okuyamıyorsan demiş yahu sen videoyu izlediğinden bile haberdar değilsin. Adam çocuğu görmemiş otobüs ilk durduğunda inse o çocuk zaten yine ölmeyecekti tam tır otobüsün arkasına gelince yola atlamış hala yolu okuyamıyorsun tehlikeleri öngöremiyorsun diye saçmalıyorsun. 30 yaşına gelip bugüne kadar 1 kere kaza yapmamış adama söylüyorsun bunu illa bunu mu söyleyelim sana?

Orasının okul bölgesi olduğuna dair de tek bir kanıt yok. Otobüs okuluna bırakmıyor farkındasın değil mi? Yalan dolan kanıt üretmeyi bırak da olan olayı yorumla. Haklı çıkmak adına konuyu allayıp pulladın değiştirip başka yere götürdün.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ARES007
S
2 ay
Yarbay

Tır çocuğa değil, çocuk tıra çarpmışki. Neyin muhabbeti bu? Suçlu ise devlet, ne yaya geçidi, ne durak cebi, ne ikaz levhası hiç bişey yok.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @BullPoweR7
A
2 ay
Yarbay

Buradan genç arkadaşlara yıllar önce yaşadığım bir şöförlük örneği vereyim;

Çift şeritli şehirlerarası duble yol. Sağ şeritten gidiyorum. Solda başka bir araç var. Sinyal yakıyor dönecek. Neredeyse paralel gidiyoruz.

Arkadan doblolu geliyor. Bu dönecek aracın dibine kadar 130 la filan geliyor. Dönecek araç frene basmaya başladı. Baktım dobloluda duracak mecal yok. Ben frene bastım ki önüme atlasın.

Frene basmasam ya öndekine patlatacak ya benim üstüme çıkacak.

Burada o taksi sürücüsü mal. O aracı kullanmaya yetersiz. Ben bu olayda, frene basmasam tıpkı bu kazayı yapan kamyon şöförü gibi bende yetersiz olurum. Çünkü trafiği okumadan şöför olunmaz. Anca arabayı hareket ettirirsin, Onuda insan olmayan canlılar bile yapabiliyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

A
2 ay
Yarbay

Ben sana hız sınırlarına uymakla emniyetli olunmayacağını, şartlara göre değişeceğini örneklerle anlatıyorum, yazdıklarımı okumadan sanki bu olay için söylemişim gibi cevap veriyorsun.

allahtan buz ve yağ nerede diye sormadın.

30 yaşına gelmişsin ancak karşındaki kişiyi dinlemeden, cevap yetiştirmeye çalışıyorsun.

kamyoncuya dönersek yine neden suçlu olduğunu anlatıyorum, geliyorsun “neden suçlu” diye soruyorsun. Tekrar anlatayım.

kamyon şöförü yolcu indiren bir otobüs olduğunu görüyor. Dolayısıyla otobüsün etrafında yayaların olduğunu biliyor. Yolda otobüsün yüksek yapısından dolayı göremediği kör nokta olduğun da görüyor. Ama oradan birinin önüne atlayabileceğini ön görmüyor.

kamyon şöförün refleksleri güzel aracına iyi hakim oluyor ve hızlı bir şekilde duruyor ancak bu kadar tehlikenin yüksek olduğu bir noktadan durmaya yakın bir hızla geçmeliydi. Hız sınırı yada herhangi bir şey ihlali değil. Tehlikeyi öngörememek. Suçu bu.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @BullPoweR7
B
2 ay
Yarbay

Burda şartlara göre bir durum yok. Şart yok. Olayı şartlara çekerek haklı çıkma çaban var. Şart olsa farklı etkenler olur. Farklı bir etken yok. Çocuğun dikkatini dağıtan tır şoförünü hataya sürükleyen hiçbir şey yok. Sen ise hala yok hava buzlu olsaydı yok öyle olsaydı yok böyle olsaydı diye istisnai olaylarla olayı farklı yere çekiyorsun.

30 yaşıma geldim seni dinlemeyip cevap yetiştirsem tüm yorumlarına tek tek cevap vermem bir de olayı kişiselleştiriyorsun işine gelmeyince. İşte sizin gibi insanları iyi tanıma sebebim bu. Üste çıkmak için yağ gibi üste çıkmak için hemen bi kişiselleştirip millete laf atarsınız olayı tartışamadan sen kendine bak yaşın bile belli değil ki olsa da önemi yok.

Tır şoförü suçlu değil konuda tamamen saçmaladın. Neden suçlu falan diye de sormadım başkasının yazdığını ben yazmışım gibi anlatma. Sana neden suçlu olmadığını birçok kanıtla açıkladım ama sen hala kanıt sunamadın boş argümanlarını farklı yere taşıyarak haklı çıkma çabasındasın. Tek bir kanıtın yok sadece konuşuyorsun.

Tehlikeyi görememek diye bir şey olamaz. Tehlikeyi görememesi için çok hızlı gitmesi gerekir hala ısrar ediyorsun inatçı bir şekilde. ADAMIN SUÇU YOK HIZI UYGUN 20 YLE GİDECEK HALİ YOK BAK ANLAMAN İÇİN BÜYÜK YAZIYORUM! ARABAYI ÇALIŞTIRINCA BİLE ZATEN 1 SANİYE İÇİNDE 20 Yİ GEÇİYORSUN SEN NEYİN DERDİNDESİN?

BU ADAM KURALLARA UYUYORSA 60 YERİNE 50 YLE GİDİYORSA SUÇLU DEĞİLDİR. 20 YE İNİP İNMEMEK KENDİ TERCİHİDİR. SEN 20 YE İN BEN İNMEM. KURALLARI İHLAL ETMEDİĞİM SÜRECE SUÇLU DİYEMEZSİN BU TERCİH MESELESİDİR! ANLADIN MI ŞİMDİ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BullPoweR7 -- 19 Eylül 2023; 1:7:34 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ARES007
A
2 ay
Yarbay

Ben kamyon şoförü neden suçlu diyorum? :)

inan buzu, yağı da bu olaya kattın ya mesajını okumadım. Çünkü sen benimkini okumuyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARES007 -- 19 Eylül 2023; 8:56:38 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @BullPoweR7
B
2 ay
Yarbay

Şu görüntülerden çıkarılacak ders.
Otobüs vb büyük ve yolcu taşıyan araçlarda değişikliğe gidilmeli.

Arka kısımlarında uyarı yazısı ve çocukların bile anlayabileceği görseller olmalı.
Karşıya geçme, yada sensör aracın arkasında kişi fark eder ise, sesli uyarı yapmalı.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

T
2 ay
Yüzbaşı

yok......(ağır küfrettim burada)
tırcının hiçbir suçu yok otobüs şoförünün bile var tırcının yok ailenin tamamı suçlu daha çocuklarına nasıl yoldan geçilir öğretmemişler bile.
bu aileyi doğuran yaratıkların da suç var aile bireylerinin hiç birini eğitememişler
insan olun lan biraz. kaza bu olur ölebilir de çocuk adamın ne günahı var.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @RaptorFX
R
2 ay
Yarbay

Seninle tartışmaya değmez. Küfürleşmeye hiç değmez. Klavye delikanlılığı yapacak bir zavallısın belli ki. Okuduğunu anlamaktan aciz birine verecek 5 dakikam yok benim. Kendi ezikliğini başkasından çıkar. Engelleyip geçiyorum zaman israfı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RaptorFX -- 19 Eylül 2023; 19:2:21 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @ThePiraeusHunter
W
2 ay
Yarbay

Ülkemizin cehaletin seviyesi düşmesi gerekirken neden sürekli artıyor?V
2 ay
Yarbay

Burada en suçlu, otobüslerin yolun ortasında yolcu indirmesine izin veren sistem ve bunun bir kültüre dönüşmüş olması. Şehir merkezinde otobüsler yolun ortasında yolcu indiremiyor ama şehir merkezinin dışında yolun ortasında durup yolcu indirebiliyor.

Ayrıca, kamyon şoförü otobüsün yolcu indirdiğini viraj eğiminden dolayı önceden görüyor. Tır şoförü iyi bir şoför olsa veya vicdanlı bir şoför olsa yolcu indiren otobüse yaklaşırken neredeyse duracak kadar yavaşlardı. Çünkü, iyi bir şoför orada aptalca bir olayın yaşanabileceğini, bir saçmalığın olabileceğini hesaplar ve önlemini alarak sakince geçiş yapardı. Tırın geldiği yönde viraj diğer tarafa eğimli olsaydı, tır şoförü otobüsten yolcu indirildiğini göremezsi ve o zaman tamam tır şoförünün bir suçu yok diyebilirdik ama viraj otobüsün kapısına doğru eğimli ve tır çok önceden yolcu indirildiğini görüyor.

Kanunen tır şoförü suçlu bulunmayacak. Bunun kağıt üzerinde bir suçu yok. Bu tamamen vicdan ve tecrübe ile alakalı. Tır şoförü tecrübeli veya vicdanlı olsa, yolun ortasında yolcu indiren otobüsün yanında geçerken adeta duracakmış gibi yavaşlardı. Yinede en büyük suç, otobüslerin yolun ortasında yolcu indirmesine göz yuman sistem ve bunun bir kültür olmuş olması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Virtual Reality -- 20 Eylül 2023; 9:8:26 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
R
2 ay
Yarbay

Şu yazdığınızı anlayacak çok kişi yok forumda. Ülkenin gidişatı forumdan bile belli oluyor artık. Bazen yazdığım yoruma pişman oluyorum. Anlayacak kaç kişi var da yazıyorsun diye kendime kızıyorum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Virtual Reality