Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
46
Cevap
0
Tıklama
9
Öne Çıkarma
AMD Zen 3 ve Zen 4’te rekabeti tırmandıracak, RDNA 3’te verimliliğe odaklanılacak

N northwood Konu Sahibi
4 ay (3861 mesaj)AMD Zen 3 ile birlikte dudak uçuklatan IPC artışı sunmayı başardı. Diğer taraftan RDNA2 ile aynı nod üzerinde iddialı bir verimlilik yakaladı. Görünüşe göre firma başarısını sürdürmekte kararlı. AMD’yi uçurumun kenarından alıp bir yandan Intel’i soğuk soğuk terletip diğer tarafta Nvidia’yı üst segmentte rekabet etmek zorunda bırakır hale getiren Lisa SU ile yapılan röportaj önümüzdeki döneme dair fikir veriyor.Zen 4/Zen 5'te rekabet iyice kızışacakLisa SU’ya göre Zen 4 ve Zen 5’te firma aşırı seviyede rekabetçi olmaya odaklanacak. Ayrıca Zen 4 ve Zen 5 mimarilerinde iyi bir seviyeye geldiği anlaşılan kırmızı ekip Zen 2-Zen 3 geçişinde olduğu gibi yüksek IPC artışı sunmaya hazırlanıyor. Zen 3’ün %19’luk IPC artışının arkasında yatan uzun geliştirme listesine benzer bir listenin yolda olduğuna işaret eden  Rick Bergman yeni üretim nodlarının sağlayacağı verimlilik avantajından da sonuna kadar faydalanacaklarını belirtmiş.RDNA 3 daha da verimli olacakRDNA 3 ile ilgili verilen cevaplarsa firmanın RDNA 2’de sunulan enerji verimliliğini daha da ileriye taşıyacağına işaret ediyor. Rick Bergman burada yüksek güç tüketiminin hem ekran kartı dışı bileşenlerde hem de ekran kartının fiyatını belirleyen BoM ( kartta kullanılacak bileşenler)’lerde maliyet artışını da beraberinde getirdiğine dikkat çekmiş.

Ayrıca Bkz.Rakibine %35 fark atan Mobil Ryzen 5000 işlemciler duyuruldu, RDNA2 mobil geliyorBunun yanı sıra dizüstülerde daha da önemi artan enerji verimliliğinin bu segmentte aynı zamanda sunulacak performansta da belirleyici unsur olduğunun altını çizmiş. Bergman’a göre RDNA 3’te de verimlilik önemli bir odak noktası olacak.
Kaynak:https://wccftech.com/amd-says-zen-4-zen-5-ryzen-epyc-cpus-rdna-3-radeon-gpus-to-be-extremely-competitive/

 Haberi Portalda Gör

Bu Lisa ana karnında L3 cacheye el ense çekiyormuş
Yoruma Git
shockwave error - 4 ay +24
Fiyatlar uçacak gibi kısacası. Bu sefer de
Yoruma Git
Yorumun Devamı BekirHan - 4 ay +20
Ryzen 5000 serisi yüksek IPC artışıyla gelince 170 dolarlık güncel 6/12 fiyatının üstelik 8/16 konsol devrinde 300$'a çıkmasını normal abi diye savunan tayfa bu yeni nesil daha da iyi gelince teknolojinin gelişiminin ne olduğunu yine unutup fiyatların üstüne bir kademe daha konulmasını "daha güçlü işlemci daha pahallı olacak elbet abi" diye savunmaya devam edecek değil mi?
Yoruma Git
Yorumun Devamı Lorenzo__ - 4 ay +19

6 6s
4 ay (259 mesaj)
RDNA3'de kullanılacak üretim tekniğini açıklarken, zen 4'de olduğu gibi 5nm ibaresinden kaçınmışlar. Bu durumda 5nm konusunda belirsizlik olabileceği gibi(şayet dizayna başladılar ihtimal dışı) önümüzdeki yılın yoğunluğunu hesaba katarsak, 7np veya 6nm üretimin yapılması daha olası gözüküyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6s -- 14 Ocak 2021; 22:10:25 >


B BekirHan
4 ay (2906 mesaj)
Fiyatlar uçacak gibi kısacası. Bu sefer de intel' den f/p beklemek durumunda kalacağız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirHan -- 14 Ocak 2021; 22:17:39 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

L Lorenzo__
4 ay (819 mesaj)
Ryzen 5000 serisi yüksek IPC artışıyla gelince 170 dolarlık güncel 6/12 fiyatının üstelik 8/16 konsol devrinde 300$'a çıkmasını normal abi diye savunan tayfa bu yeni nesil daha da iyi gelince teknolojinin gelişiminin ne olduğunu yine unutup fiyatların üstüne bir kademe daha konulmasını "daha güçlü işlemci daha pahallı olacak elbet abi" diye savunmaya devam edecek değil mi? Sizin gibiler yüzünden Ryzen 8000 serisi adam gibi bir işlemci 500$ dan başlayacak...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

S shockwave error
4 ay (2317 mesaj)
Bu Lisa ana karnında L3 cacheye el ense çekiyormuş


Bu mesaja 1 cevap geldi.

H horrorshow
4 ay (550 mesaj)
AMD bu sene önemli bir ilerleme kaydetti. RDNA2 gpusunun donanımsal başarısı tartışılmaz. Ancak, yazılım tarafında katetmesi gereken çok yol var. Bu tarafa daha fazla odaklanılmalı.
L Lorenzo__
4 ay (819 mesaj)
'Bu sefer de intel' den f/p beklemek durumunda kalacağız'

Bunu duyan intel önce güldü sonra 460 anakartların rocket lake uyumunu kaldırdı


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @BekirHan

F Fivesecond
4 ay (594 mesaj)
Afedersin de sanki biz burdan yazınca ya da boykot edince fiyat düşecek. Sonra firma kepenkleri kapatacak. Dünyada zaten iki tane işlemci üreten firma var. Bu ülkede satmaz diğer ülkelerde satar. Adamların kaybı yok ki. Ya da kan emici İntel mi yapacak o indirimleri misilleme olarak? Tamam. Diyelim AMD bu fakir tüketicilerini gördü. İndirim yapsa ne olacak? Ya zarar edecek ya da Turkey versiyon deyip bişeylerden kırpıp satacak. Sonuçta steam bile indirim yaparken kârdan zarar yapıyor. Bu firmalar neden yapsın? Bence biz biraz daha içe yönelik eleştiriler yapalım bu konuda. Mesela distribütörlerin neden normalde 500$ olan bu işlemciyi (vergilerle 4.400₺) 5.500₺'ye sattıklarını sorabiliriz. Ülkenin neden parasının değersiz olduğu hakkında ve vergilerden konuşabiliriz. Bunları konuşmazsak gelecek sene gerçekten 8000₺'ye alacağız yeni seriyi çünkü.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: kankixx123

Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Lorenzo__

B BekirHan
4 ay (2906 mesaj)
Ben söylediğimin arkasındayım ve bunda komik birşey göremiyorum. Yıllar önce Athlon 2500+ kullanıyordum, sonra uzunca süre intel i7 kullandım ve ardından Ryzen Gen3' e geçtim.

Firmalar babamın oğlu değil ve rekabeti kim ateşlerse onu desteklemek bir müşteri olarak mantıken yapmam gereken şey.

Emin ol önümüzdeki süreçte aradaki fark ezici bir boyuta gelirse AMD de zamanla, piyasadaki konumu gereği fiyat politikasında ve model güncellemesi konusunda yozlaşma yaşayacaktır.

Bu noktada beklentimiz rakibin dengeyi bozması olacaktır. Bu hep böyle oldu ve umarım olur da. Yoksa işlemci değil leblebi alırsın...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Lorenzo__

L Lorenzo__
4 ay (819 mesaj)
Lisa hanım 300-400 anakartları bir günde çöp etmeye 5000 serisi uyumunu kaldırmaya karar verdiğinde nette yer yerinden oynadı da kararın yarısını tıpış tıpış geri aldılar Demek bu yanlıştır yazmak gerekirse almamak işe yarıyor. O halde Zen4 6/12 359$ olsun? Baya IPC artışı getirdi diye Zen5 8/16 589$ olsun ha? Kusura bakma. Tepki işe yarıyor. Intel, Amd Gayet farkındalar tepkilerin. Teknolojik gelişme dediğin her seride güçlendikçe fiyat arttırmak falan değil. Bunlar bahane... Bir de hayırdır 1 sene boyunca 170$'lara 3600 satan 1600'ü 100 dolara veren Amd zarar mı ediyordu da aynı nm ile üretilen 5600X zarar etmemesi için 300$ olmalı... Ne zararı? Yahu geçin bu işleri. Gözümüzün önünde 3600 170 dolardan 220 dolara fırladı. Zen2 serisinde min fiyatlı 6/12 170$ iken 5000 serisinde 300$ oldu... X serisi olmasına rağmen soğutucu küçültüldü. 5800X de fiyat 450$ yapılırken soğutucu tümden kaldırıldı. Dolar diyorum bak dolar. Dolar bazında fırladı fiyatlar. Tüm dünyada... Reddit/amd bile hala isyanlarda. Bırakın artık şu fiyat artışlarına bahane bulma işini

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lorenzo__ -- 15 Ocak 2021; 0:39:5 >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kankixx123

L Lorenzo__
4 ay (819 mesaj)
Keşke dediğin gibi olsa ama b460 konusunda yapılana bakınca intel yine bildiğimiz intel gibi duruyor. Umarım dediğin gibi olur.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @BekirHan

F Fivesecond
4 ay (594 mesaj)
Aynı nm ile üretilen işlemcilerin fabrikasında fiyat aynı mı oluyor sence? Yani döküm başına mı para alıyor TSMC? O zaman İntel yıllardır 14nm +++++ yaptı. O işlemcilerin hepsinin aynı fiyata gelmesi gerekirdi bu mantıkla. Yani o silikondan oluşma tabakanın içine daha fazla silikondan transistör kapıları sıkıştırınca fiyat aynı mı kalıyor? Bu işte bir iş var sanki. Ki benim bildiğim sadece ramlarin komut kümesini (ya da ismi her neyse) birleştirmediler. Çekirdek kümesinde de gelişmeler var.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: kankixx123

Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Lorenzo__

L Lorenzo__
4 ay (819 mesaj)
Evet aynen öyle oluyor. Tsmc 7nm wafer belli standart bir ücreti varmış. Zaten maliyet 2 katına çıksa ne yazar. Ustalar bu zarların adedi bu adamlara 20-30 dolara mal oluyor maksimum demiyor mu? Redditte bunla ilgili bir sürü konu gördüm. Kusura bakma Ryzen 3600 fiyatındaki artış belli. Ben buna eyvallah çekemem. Intel Amd bunlar sırayla öpmeye çalışıyor. Biz buna eyvallah çekersek 6/12 fiyatları 359$dan açılacak Zen4'te. Aynı şekilde Intel'de de

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lorenzo__ -- 15 Ocak 2021; 0:59:15 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kankixx123

B bulutfatih
4 ay (185 mesaj)
Cok guldum hocam :D
_____________________________

Eski kullanıcı adı: fatihbulut95Bu mesajda bahsedilenler: @shockwave error

B BekirHan
4 ay (2906 mesaj)
Tek bir örnekten firmayı yorumlamak bence doğru bir genelleme değil. Pek tabii AMD' nin kaç nesildir AM4 kullanarak müşterisine gösterdiği tevazuyu göstermemesi çok kötü ama AMD ticari açıdan döve döve öğretecek intel' e bazı şeyleri.

Aksi halde büyük bir şok yaşanıp intel gibi bir devin kayıp gidişini (şahsen pek ihtimal vermesemde) izleyeceğiz ki bu daha da fena bir senaryo olur.

intel tarafında düşük nm için hacimli üretimin 2022' ye kadar gecikeceğini göz önüne alırsak ne fiyatlandırma ne de sunulacak yeni ürünlerde hata yapmaya yer yok.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Lorenzo__

F Fivesecond
4 ay (594 mesaj)
Peki bunun microcode olayı. O logic kapıların tasarımı. Düşün sen bir sen üretiyorsun. Örnek vereyim bir saat olsun. Bunun şekli ve nasıl çalışacağı sana ait. Ama birine verdin yapsın diye. O da gitti 20₺'ye yaptı. Bu o saatin 20₺ olduğu anlamına gelmiyor ki. Ben de zamanında yangın algılama santrali firmasında çalıştım. Alınan malzemelerle birlikte o panelin fiyatı nerdeyse 300₺ gibi komik bir rakam. Ama satılırken 5000₺. Ki bu söylediğim şeyin ekmeği adamların canı sıkılıp da yeni bir tasarım yapana kadar. Yani ekstra maliyet de yok. Sadece işçi ve gider parası. Bir de arada çıkarsa bozuk malların garantisi için harcanan malzemelerin ek ücreti (o da para değil). İster özellik ekler ister eklemez. Bu firmalar gene bir şeyler yapıyor.

Ulan bizde bu günümüze şükür diyen dedelere benzedim.

Dostum sen haklısın.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: kankixx123

Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Lorenzo__

L Lorenzo__
4 ay (819 mesaj)
Katılmıyorum. Yok arkadaş 460 anakartların bir anda çöp edilmesi kabul edilecek iş değil. Bu büyük bir sinyal bence. Ders aldıkları falan yok. 460/410 anakartları bir anda çöp edebilmek hem de bunu bu durumdayken yapabilmek ne demek biliyor musun: İlk fırsatta güçlenir güçlenmez yine öpeceğim sizleri demek. Bundan sonra gel de birine Intel anakart öner yada kendine al... Olmaz bu iş. Bundan büyük sinyal olmaz. Intel bey müşteriyle dalga geçiyor. 2022 de düşük nm bence hayal. Çok vaat verip hiç bir şey yapmıyorlar yıllardır. Zaten geçseler bile fiyatların ne olacağı belli. PC işi iyice zıvanadan çıktı arkadaş kimse kusura bakmasın.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @BekirHan

L Lorenzo__
4 ay (819 mesaj)
Sağol hocam benim tepkim sana değil firmalara . Sonuçta sen ben hepimiz daha uygun fiyata almak isteriz.
Bu mesajda bahsedilenler: @kankixx123

B BekirHan
4 ay (2906 mesaj)
B460 çipsetli bir anakart kullanıcısın sanırsam.

Bu arada sakin ol, bu son mesajındaki çığırtkanlık hayra alamet değil. Sakin gardaşım

Ben daha fazla uzatmak istemiyorum, olay açıklama yazma-cevap verme ekseninde bi kısır döngüye dönüşsün istemem.

Kendimi etraflıca ifade ettiğimi düşünüyorum. İyi akşamlar, saygılar!


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Lorenzo__

L Lorenzo__
4 ay (819 mesaj)
Z490 kullanıcısıyım. Halim vaktim yerinde. Zamlardan etkilenmiyorum ama tüm bunlar benim firmaların yaptıklarına karşı çıkmama tepki göstermeme engel değil İyi akşamlar.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @BekirHan