Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
10
Cevap
0
Tıklama
4
Öne Çıkarma
AKP ve MHP Milletvekili transferini önlemek için düğmeye bastı

N
Navy Blue Konu Sahibi
5 gün (711 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >


MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin milletvekili transferlerini önleyecek değişiklik çağrısına AKP’nin olumlu yanıt vermesinin ardından ortak çalışma için düğmeye basıldı. Buna göre, seçime belli bir süre kala milletvekili transferi yasaklanabilir veya istifa eden milletvekilinin bir başka partiye geçişi için en az 6 ay gibi belirli bir süre konulabilir.

AKP’DEN 1 HAFTA SONRA YANIT

MHP Genel Başkanı Bahçeli 15 Mayıs’ta yaptığı açıklamada yeni kurulan partileri “FETÖ organizasyonu” olarak nitelendirmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu partilere baskın seçim durumunda grup kurabilmeleri için milletvekili verilebileceği açıklamasını “demokrasi ve millet iradesine suikast”, “siyasetin saygınlığı, Meclisin güvenirliğine saldırı” olarak değerlendirmişti. Bahçeli başta Siyasi Partiler, Seçim Kanunu ve TBMM İç Tüzüğünün değiştirilmesini, Siyasi Etik Kanunu çıkarılmasını isterken ayrıca Milletvekili Dokunulmazlığıyla ilgili beklentilerin karşılanmasını ve meslek örgütleriyle ilgili düzenlemenin süratle yapılmasını içeren 6 maddeden oluşan bir çağrı yaptı. İlk başta sessizlikle karşılanan bu çağrıya bir hafta sonra yanıt geldi. AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, milletvekili transferini önleyecek düzenleme için MHP ile hukuki bir çalışma başlattıklarını, haziran ayında TBMM gündemine getirebileceklerini açıkladı.

Edinilen bilgiye göre AKP ile MHP arasında milletvekili transferini önleyecek düzenleme yapılması noktasında “birlikte çalışma iradesi” oluştu. İlk etapta partiler kendi çalışmalarını yapacak. Hem dünya parlamentolarındaki örnekler ele alınacak hem de geçmişte Türkiye’deki uygulamalar ve siyasi tecrübeler değerlendirilecek. Daha sonra iki partinin oluşturacağı heyetler önerileri müzakere ederek bir teklife dönüştürecek. İki partinin çalışmasının ardından teklif diğer partilere de götürülecek.

TRANSFERİ ÖNLEYECEK 2 FORMÜL

Haziran ayı içinde Meclis Başkanlığına sunulması hedeflenen teklifte milletvekili transferini önlemek için şimdilik iki formül konuşuluyor. Bunlardan biri milletvekilinin partisinden istifa ettikten sonra 6 ay gibi sınırlı bir süre başka bir partiye geçişi mümkün olmayacak. Bu süreçte milletvekili Meclis çalışmalarına bağımsız üye olarak katılacak. İkinci formüle göre ise seçimlere belli bir süre kala, örneğin 1 yıl, milletvekilinin istifa edip başka bir partiye geçişine izin verilmeyecek. Her iki formülün de hem istifa eden milletvekiline dair gündeme getirilen kimi spekülasyonları engelleyebileceği hem de milletvekilinin geçiş yapacağı partiye sağlayacağı menfaatin ortadan kaldırılabileceği ifade ediliyor.


kaynak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Navy Blue -- 23 Mayıs 2020; 15:12:47 >

Ya arkadaş.

Seçime girecekler hiç uğraşmayın. Saadet çatısı altında girerler, İyi parti ile girerler gene girerler.

Nasıl bir korku bu. Adamlar ciddi ciddi yeni kurulan pa...
Yoruma Git
Yorumun Devamı amadeus99 - 5 gün +16
Ucube sistemi koalisyonlar kalıcı olarak bitsin diye getirdiler. Gerçekleşen kalıcı koalisyon oldu.
Buna rağmen bu yasayı haklı bulanlar var. Demokrasiyi ortadan kaldırmak için uğraşanlarl...
Yoruma Git
Yorumun Devamı tekkral34 - 5 gün +8
Bence bunlarla hiç uğraşmasınlar. Anayasaya doğrudan "akp ve mhpden aday olmayan vekiller seçime katılamaz" tarzı bir madde eklesinler herkes rahat etsin.
Yoruma Git
Yorumun Devamı captain_turkiye - 5 gün +5

D
DeepImpact.
5 gün (502 mesaj)
Böyle bu durumda hükumet seçim için baskı yapsa bile muhalefet kabul etmez, Cumhur ittifakın da yeterli milletvekili yok erken seçime gidebilmek için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Z
zx636
5 gün (2850 mesaj)
Yapacakları ender doğru işlerden biri olur

Milletvekili Mal değildir.
Alınıp, satılamaz, kiraya verilemez, devir ve temlik edilemez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


R
ressi1
5 gün (2028 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: DeepImpact.

Böyle bu durumda hükumet seçim için baskı yapsa bile muhalefet kabul etmez, Cumhur ittifakın da yeterli milletvekili yok erken seçime gidebilmek için.
Reis, meclisi fesh eder ve seçime götürür. Sistemin bütün bugları açık.
A
amadeus99
5 gün (8173 mesaj)
Ya arkadaş.

Seçime girecekler hiç uğraşmayın. Saadet çatısı altında girerler, İyi parti ile girerler gene girerler.

Nasıl bir korku bu. Adamlar ciddi ciddi yeni kurulan parti seçime giremesin diye uğraşıyor. Chp'nin yerinde olsam şimdiden 20 vekil veririm Zaten teşkilatları da hazır ama mhp ve AKP'nin demokrasi ile ilgisi kalmamış.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T
Tornado of Souls
5 gün (190 mesaj)
Destekliyorum.
M
Malvolorne
5 gün (2218 mesaj)
Ender doğru hareketlerden,hatta süre değil sürekli yasak olmalı.
Ben chp diye oy veriyorum , oy verdiğim milletvekili hayatım chp ile mücadele etti diyen davutoğlunun partisine geçecek . Niye?
Sırf akpyi devirmek adına.
Umarım bir an önce yasalaşır.
J
Jeopol
5 gün (7772 mesaj)
benim seceneklerim su sekilde

1-milletvekilleri parti listelerinden degil bagimsiz olarak secime girmeli. ulke 600 bolge olsun, 600 bolgenin vekili kendisi aday olsun.

2- milletvekilleri yine 600 bolgeden secilsin. ancak partiler aday gostersin. Fakat bu partili vekiller partisinden istifa etmesi durumunda vekilligi de dussun.

en azindan 10. sira adayini destekliyor diye istemedigi 9. sira adayini sectirmek zorunda olmaz insanlar. Daha iyisi ise gercekten bildigi, inandigi kisileri desteklerler. onun bunun soforunu farkinda bile olmadan secmezler.


boylece partilerin secime girme ile sorunlari kalmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeopol -- 23 Mayıs 2020; 16:21:49 >


T
tekkral34
5 gün (1127 mesaj)
Ucube sistemi koalisyonlar kalıcı olarak bitsin diye getirdiler. Gerçekleşen kalıcı koalisyon oldu.
Buna rağmen bu yasayı haklı bulanlar var. Demokrasiyi ortadan kaldırmak için uğraşanlarla aynı yolda yürüyün aferin. Bekleyin böyle giderler kesin.
C
captain_turkiye
5 gün (3701 mesaj)
Bence bunlarla hiç uğraşmasınlar. Anayasaya doğrudan "akp ve mhpden aday olmayan vekiller seçime katılamaz" tarzı bir madde eklesinler herkes rahat etsin.
D
DEMİRCİEFE
5 gün (4248 mesaj)
en başata millet vekili sayısını 250 ye düşürsunler. gerisi boş..DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.