Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir
296
Cevap
0
Tıklama
74
Öne Çıkarma
Cevap: Ak parti öncesi hayat pahalı değildi aldatmacası (17. sayfa)

A
ahmet20006
2 hafta (185 mesaj)
1980 doğumluyum. Babam berber emeklisi. İlkokul 5nci sınıfta iken evimizim pazarını ben alırdım. Evimiz kira olmasına rağmen az parayla pazar çantası dolardı. Sebze, meyve vs.(muz hariç, muz pahalıydı). Kuruyemişte leblebi, çekirdek, kabak çekirdeği, üzüm vs. para değildi. Özellikle leblebinin yüzüne bakılmazdı. Her eve çok rahat girerdi. Şuanda iyi bir leblebi 25-30TL kilosu. Babamın 1 günlük traş ile evimizin elektrik, su faturasını kazandığını bilirim. Dükkan ve ev Kira fiyatları çok ucuzdu. Konya Yapıcı iş merkezinde eski olan esnaflar azda olsa var. 2000 yılından önceki kira fiyatlarını merak edenler sorabilir.

Seksenlerin sonu ve doksanların başında bilgisayar, televizyon elektronik eşya pahalı idi. Şimdi daha ucuz o döneme göre ama bunun sebebi tüm dünyada Çin sayesinde elektronik ürünlerin ucuza satın alınmasıdır sebebi.

Rahmetli anneanne'me 1950-1960'lı yılları sorardım. O zamanki hayatı. Rahmetli dedem Konya'nın bir köyünde 1 aylık muhtarlık maaşı ile kerpiç ev yapmış. Köylü yazın bir buğday hasatı ile evlenir, evini yapar (kerpiç ev) ve evini eşya satın alabilirmiş. Tarım o dönemde iyi para kazandırıyormuş. Köyde orta düzey aileler Ayda birkez küçük baş hayvan kesilir komşular birbirlerine et gönderirlermiş.

Eksi yönleri elektronik cihazlar yok gibi. Radyo pahalı. Televizyon yok. Su 1950'li yıllarda taşıma ile 1960'lı yıllarda borular ile evlere getiriliyor. Elektrik 1960'lı yıllarda geliyor. 1950'li yıllarda et toprağa gömme yöntemi ile saklanıyor. Günlük Elektrik kesintileri oluyor. Sağlık hizmetleri çok kısıtlı. Sebze ve meyveler sadece mevsiminde bulunuyor. Kışın salatalık, domates bulmak imkansız. 1950-1960 yıllarda köylerde çay lüks. Kahvaltılarda süt içiliyor. (1960'lı yıllarda köyde buzdolabı kullanılmaya başlanıyor ve 1970'li yıllarda bir çok ailide buzdolabı var)


Teyzeme 1970'li yılları sormuştum. Teyzem lise mezunu. 1970'li yıllarda çalışmaya karar veriyor. Sümerbank, PTT, özel bir banka iş müracatı yapıyor. 1 hafta olmadan üçünden gel çalış diyorlar. ve teyzem PTT'de çalışmayı tercih ediyor. 1999 yılı gibi emekli oldu. O dönemde iş bulmak çok kolay imiş.

Eksi yönler 1970'li yıllar en kötü yönü sol-sağ çatışması. Özellikle şehirlerde her an başına kötü bir şey gelme korkusu. Silahlı çatışmalar, anarşi vs. 1974'ten sonra kıbrısa müdahale ve Türkiye'ye ambargo uygulanması ile Tüpgaz, benzin sıkıntısı. Şehirlerde devlet otoritesi eksikliğinden dolayı yağ, şeker, tüp stokçuları yüzünden bu ürümnlerin karaborsaya düşmesi. 1980 askeri darbesi ile bu durum sona ermiş.
S
Stand Alone
2 hafta (12197 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

10 seneden fazla oldu taşınalı ama tam yerini söylemeyeyim. Feneryolu taraflarındaydı diyeyim.

Alıntıları Göster
Yakın civarlardayım ben de. Bir gün beklerim çay içeriz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

K
Kraven
2 hafta (5901 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

Yakın civarlardayım ben de. Bir gün beklerim çay içeriz.

Alıntıları Göster
Teşekkür ederim. Oradan taşınalı çok oldu ama çok uzakta değilim. Bir gün denk gelirsek, memnun olurum.
J
Johnny Silverhand
2 hafta (9381 mesaj)
Bunlar böyle. Bir gün ileri der öteki gün geri.

Boş yapmış işte takmayın bence.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @12 Angry Men

V
vc1903
2 hafta (513 mesaj)
İnsan bir çevresine bakar şu konuyu açmadan.
Asgari ücret 800 küsur lira iken 150 liralık market poşetleri arabaya sığmıyordu.
Şimdi gidip yumurta peynir yoğurt süt bakliyat alıp çık bakalım kaç kuruş ödeyeceksin.
Maaşlar arttı bu ara herhalde. Ya da prim verdiler bu tarz konular açılıyor
O
oxgan
2 hafta (47 mesaj)
Benim babam sümerbankta işçiydi şu an maaşını hatırlamıyorum ama asgari ücretin 3-3.5 katı alıyordu. Yani para vardı. En azından iş vardı. Çünkü üretim vardı. Ben hatırlamıyorum işsiz güçsüz kalan birilerini. Ama şimdi çoğu tanıdığım arkadaşım işsiz. Durum budur öyle bol keseden sallayan akp çocukları hariç . Onların tuzu kuru.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @sakinharman

S
sakinharman
2 hafta (299 mesaj)
Hatırlamazsın ben işsiz kaldım o dönemlerde
Ama şu anda işsizlik yok demek değil baya bir kallavi işsizlik mevcut. Zengin çok zengin, Ali Ağaoğlu herkes alsın diye 500k lık evler yapıyor da millet evsiz kalmıyor.
Akp öncesini daha iyi zannedenler var Turgut Özal'ın her ay zam açıklamaktan bıkması sonucu akaryakıt çay şeker gibi temel ihtiyaçlara zammı otomatiğe bağladığı yıllarda ben gençtim.
Buradan her şey eskiden toz pembeydi diyenlere sözüm 90 lı yılların trt arşivleri özel tv haber kanalları kemal sunal'un ortadirek şaban filmini, izlemeleridir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @oxgan

M
Midnightmrt
2 hafta (2050 mesaj)
Bu kadar bilinçsizim diyorsun yani?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @freezzer

O
oxgan
2 hafta (47 mesaj)
Hocam bende genç değilim ama hatırladığım şudur. O zamanki 2 3 aylık maaş ile otomobil ve alınabiliyordu. Evet demirel ve özal zamanında hiper denebilecek enflasyon vardı. Bı ülke tansu çilleri gördü daha ne olsun. İşinin ehli olan adam gibi birisi geldi mi dersin yönetime atatürkten sonra gelmedi diyebilirim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @sakinharman
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.