Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
2
Cevap
77
Tıklama
0
Öne Çıkarma
ACİL YARDIM: TELEFON DOLANDIRICILIĞI Hesaplar Boşaltıldı

S
sdrglr Konu Sahibi
3 yıl (0 mesaj)
Arkadaşlar merhaba,

Babamın başından şöyle bir olay geçti: öncelikle "Sizi 'Banka Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan arıyoruz" gibi uydurma bir kurul bilgisi vererek açıyorlar. Daha sonra hesabınızdan Rusya'ya para transferi olduğunu ve hesaplarını bloke etmek isteyip istemediğini soruyorlar. Babam da buna kanıyor; gerisi bildiğiniz hikaye. Babam normalde bunlara inanan birisi değil: daha önce birkaç defa arandığında yemeyip arayanlarla dalga geçip daha sonra suç duyurusunda bulunup bırakmıştı; ancak bu sefer söylediğine göre arayanların diksiyonu çok düzgün, arkadaki telefon sesleri vs. hepsi ayarlanmış ve cümleler vs. daha önceden belirlenip ikna edici bir şekilde dizilmiş. Buradaki temel problem tüm bilgilerin bizzat babam tarafından verilmesi.

Bunun sonucunda da adamın tüm birikimi X bankasına aktarılmış. Yalnız; telefon görüşmesi sırasında babam bunu fark ediyor ve hemen kendi bankası olan A bankasını arıyor. A bankası paranın X bankasına aktarıldığını söylüyor. Babam, akabinde X bankasını arıyor; ancak X bankası bir işlem yapamayacağını ve "Dolandırıcının bizim bankamızda işi neymiş?" gibi bir cevap vererek yardımcı olamayacağını belirtiyor. Daha sonra, savcılığa suç duyurusunda bulunuyorlar. Savcılıktan çıkan yazıyla X bankasına gittiklerindeyse hesabın sahibi parayı çektiğinden bir işlem yapılamayacağını ve yasal süreci takip etmeleri gerektiği söyleniyor.

Yapılacak ne olabilir? Parayı geri getirme şansınız, öneriniz var mı?

Çok teşekkürler...
D
DarthWorm
3 yıl (1757 mesaj)
soğuk su
S
sxlsoft
3 yıl (118 mesaj)
cool water da olabilirDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.