Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye, 1 misafir, 2 mobil kullanıcı
8
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Acemi Sürücü Uzun Yol

F filmdefilm Konu Sahibi
geçen ay (35 mesaj)
Herkese iyi günler. 8 yildir ehliyet sahibi olsam da aktif araç kullanmaya direksiyon dersleri ile 1 haftadır başladım. İkinci el, ufak bir aracımız var, Toyota Yaris. İkinci direksiyon dersimde hoca neredeyse hiç müdahale etmedi ve 2 saat hem e5 hem de ara sokaklarda soğukkanlı biçimde kullandım. Ay sonuna kadar haftada 4 saat ders almaya devam edeceğim. Şehirler arası yola ne zaman çıkmaya bailar acemi bir sürücü? Ya da kaç saatlik aktif bir sürücülük tecrübesinden sonra?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1) Hiçbir kamyon ve tırın arkasına takılma. Bölünmüş yoldaysan arkalarından seyretme, hızını arttır geç.
2) Yanındaki kişi uyuyacaksa, sen dalgınlığın artmaması için kol...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Huan8 - geçen ay +8

M marslan1999
geçen ay (1536 mesaj)
Böyle bir sınır olduğunu düşünmüyorum, uzun yol çoğu zaman daha rahat. Sadece dalıp gitmemek önemli. Dikkat dağılıyorsa mutlaka birkaç kez yanınızda biri olmadan çıkmayın.
F f.gulteki
geçen ay (375 mesaj)
Şehiriçinde kullanıyorsanız bir kaç saatlik şehirler arası yolu çok rahat yaparsınız.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


A AtesHırsızı
geçen ay (1146 mesaj)
İlk deneme için 4 saat olsa iyi olur diye düşünüyorum. Yaris uzun yol için kullanması çok rahat bir araç değil, sebebi bu. Bir de mutlaka yanında (2. şoför olmasına gerek yok) birisi olsun, uzun yolda en büyük acemi hatası dalıp gitmektir. Sohbet vs. ederek bunu engellersin.
N Navi
geçen ay (1189 mesaj)
3 haftalık sürücü iken doğan ile günübirlik ankara-istanbul yapıp gelmiştim. Şehir dışı değil de, istanbul trafiği beni çıldırmıştı.
Şehir dışı genelde daha kolay olmakla birlikte nerede kullandığın da önemlidir. Çok ağır vasıta olan bir yol ise kocaeli-istanbul arası gibi, seni biraz zorlar. Nedeni, en sağdan gidemezsin zira sürekli çok yavaş giden tır ve kamyonlarla karşılaşırsın, ortadan gidersen makul hızla da gitsen, sayıları bu forumda da bol olan, hız meraklısı magandaların tacizine uğrarsın. Seni sürekli şerit değiştirmeye zorlarlar, huzur içinde araç kullanamazsın.
Ama her durumda şehir içine göre daha kolay olur, yeter ki hız kurallarına uy ve şerit değiştirirken aynalara iyi bak. Ani hareket yapma.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


B Brother ToLGa
geçen ay (2040 mesaj)
Gideceğin güzergahı ezberle biraz sadece , yanlış bir yola girersen geri dönüşün çok zor oluyor şehirler arası yollarda bazen , gerisi düm düz yol rahat işte< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

H Huan8
geçen ay (877 mesaj)
1) Hiçbir kamyon ve tırın arkasına takılma. Bölünmüş yoldaysan arkalarından seyretme, hızını arttır geç.
2) Yanındaki kişi uyuyacaksa, sen dalgınlığın artmaması için kola veya kahve gibi kafeinli birşeyler iç. Hatta sık sık su iç dikkatini toplatır.
3) Senin acemi olduğunu kimse bilemez. Mümkünse sağ şeridi kullan. Sollayacaksan, şeridi uzun süre işgal etme. Yani sağındaki araç 90 ile gidiyorsa sen 95 ile sollama. Gaza bas yeteri kadar mesafe olunca sağ şeride geri gir. Bunu yapmazsan götüne yapışan çok bmw görürsün.
4) Kahramanlığa gerek yok, gideceğin yere seni sollayan adamlardan max 10-15 dk farkla varsan da oluyor. Hız sınırları bazı bölgelerde EDS'li o yüzden tabelalara dikkat et. Genelde dalgınlıkla tabelalar es geçiliyor.
5) Gözün ara ara ibrelerde olsun, farkında olmadan hızlanırsın.
6) Yokuş aşağı boş vitese atma.
7) 2-3 saatte bir güzel gördüğün bi benzinliğe gir, atıştırmalık falan al, vücudunu esnet.
8) Lastiklerini yola çıkmadan önce uygun basınca ayarla.
9) Aracının uzun yola çıkmadan bakıma ihtiyacı var mı baktır. Yolda kalırsan eziyet olur.

Uzun yol daha kolaydır. Benden tavsiye bu kadar.
G Guest-CD2341F8A
geçen ay (525 mesaj)
Eşim benimle 2 kere istanbul tekirdağ yaptırdım şehir içi zaten kullanıyor.
sonra annesiyle gitmesi gerekti dedim git artık sen gidersin
bence 1-2 kere tecrübeli biriyle gidin bir çift göz daha iyi oluyor acemilik zamanı

haaa ben bodoslama çanakkaleye gitmiştim istanbuldan sene 2000 başlarıydı sanırım oda bence deli cesareti şahsi fikrim gene diyorum 1 yada 2 kere usta biriyle gidin
M mrtilhano333
geçen ay (1071 mesaj)
Hocam ben ehliyeti aldığımın ertesi haftası aile aracımızla uzunyola çıktım.(İzmir-marmaris)

Kendini gözlemlemen lazım sonuçta uzun yol dediğinde 5.viteste şeridinde gidiyorsun pek bi zorluğu yok tabi kalabalık otobanları saymıyorum.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.