Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
4
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
ABD Temsilciler Meclisi 'Uygur yasa tasarısı'nı kabul etti: Çin'e yaptırım uygulansın

S sarkat Konu Sahibi
11 ay (202 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >

ABD Temsilciler Meclisi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

Demokrat Kaliforniya vekili Brad Sherman tarafından sunulan tasarı, her iki partinin de yoğun desteğini alarak genel kurul oylamasında 1'e karşı 407 oyla geçti.

Geçen ay ABD Senatosunda kabul edilen tasarının farklı bir versiyonu olan tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine, Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanması çağrısı yapıldı.

Bununla birlikte tasarıda, gözetleme amaçlı kullanılabilen tüm ABD menşeli cihazların Çin'e satışının yasaklanması istenirken, ayrıca Beyaz Saray'dan, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlallerinde rolü olan tüm Çinli yetkililerin isimlerinin 120 gün içinde Kongreye gönderilmesi de talep edildi.

Çin Komünist Partisine mesaj
Öte yandan, Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy, tasarıya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, ABD olarak bölgedeki azınlıkların maruz kaldığı baskıyı görmezden gelemeyeceklerini söyledi.

McCarthy, "Kongreden geçen 'Hong Kong Demokrasi ve İnsan Hakları Yasası'nda olduğu gibi bu tasarıda da Çin Komünist Partisine basit ama güçlü bir mesaj gönderiyoruz; Kayda değer sonuçları olmadan insanların hakları pahasına güç sürdürülemez." ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi ve Senatodan geçen tasarının önce birleştirilmesi ve daha sonra imzalanması için Beyaz Saray'a gönderilmesi bekleniyor.

Çin'in Uygur Türklerine yönelik politikası
Çin'de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde "eğitim merkezi" adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller, uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine üye 22 ülke, 11 Temmuz'da, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara yönelik muamelesini eleştiren ve kitlesel gözaltıların durdurulması çağrısında bulunan mektubu imzalamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) raporunda, son 2 yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde çok sayıda kişinin "önleyici polisiye tedbir" adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildiği belirtilmişti.

https://tr.euronews.com/2019/12/04/abd-temsilciler-meclisi-uygur-yasa-tasarisin-kabul-etti-cin-icislerimize-karismayin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarkat -- 4 Aralık 2019; 13:27:6 >

En Çok Beğenilenler Tümü Tüm Yorumları Aç
Oysa ki aynı konu, AKP-MHP işbirliğiyle mecliste veto edildi
Yoruma Git
sarkat - 11 ay +7

S sarkat Konu Sahibi
11 ay (202 mesaj)
Oysa ki aynı konu, AKP-MHP işbirliğiyle mecliste veto edildi
H hamza5806
11 ay (2783 mesaj)
Çok iyi haber

Uygurların hakkını abd ve rusya haric arayabilecek ulke yok zaten

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


L Leipold
11 ay (1538 mesaj)
Dusmanimin dusmani dostumdur hesabi olmus. Cin'e gecirmek icin bu durumdan istifade etmisler. Olsun sebebin ne oldugunun onemi yok sonuc onemli, guzel olmus
A asau
11 ay (1240 mesaj)
Tipik ABD hamlesi. ABD nerde bir yara varsa onu kendi menfaati için kaşır. Bu olayda bizim saf Türk de ABD bunu Uygur için yaptı sanıyoo. ABD'nin Uygur muymur umurunda mı sanıyosun? Sen dünyanın bir ucundaki Türk'e ağlayacağına kendi ülkene bak. Zaten 40 yıldır Türkiye'ye Kürtleri eziyo bahanesiyle her türlü zulmü yapıyo. Çin'i bölmek için yasa hazırlayan ABD'yi öven ama Türkiye'yi bölmek için hasa hazırlayan ABD'yi şeytan ilan eden Türk den zeka fışkırıyo. "Türk milleti zekidir" he he çoook zeki ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 7 Aralık 2019; 16:52:26 >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.