Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 4 misafir
598
Cevap
16350
Tıklama
4
Öne Çıkarma
Cevap: 6'lı Masanın Seçimi Kazanması Kolay değil. (31. sayfa)
İ
5 sa.
Yarbay

13 Şubatta da böyle beceriksizlik sergiledikleri takdirde zaten sittin sene şansları olmaz artık.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @DARTH_BLACK
S
4 sa.
Yüzbaşı
Konu Sahibi

D
3 sa.
Yarbay

-CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: "Adayın belirlenmesinde bir anket çalışması olacağını düşünmüyorum. Bizim gönlümüzdeki aday Kemal Kılıçdaroğlu."

-Deva partisi lideri Ali Babacan: “Geçmiş ile ilgili 10 dakika bile konuşamayız, kavga çıkar. Ama somut olarak bu ülke için ne yapalım dediğimizde anlaşıyoruz. Bakıyoruz ki çok farklı değiliz yani.”

-HDP milletvekili Garo Paylan çarpıcı açıklamalarda bulundu.Paylan şayet seçimleri Erdoğan %60 oranlarından kazanırsa Suriye harekatı,HDP'nin kapatılması ve İmamoğlu davası gibi konularda adım atmayacağını iddia etti.Paylan'ın açıklamalarına aynı programda bulununan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya ise HDP'li Garo Paylan'ın açıklamasını sessizce dinledi.


https://twitter.com/i/status/1619609894654709761

-Fransa'nın liberal sol kesimine hitap eden gazetesi Le Monde, Türkiye'deki seçim sürecini analiz eden bir makale yayınladı.Makalede muhalefetin aday çıkaramaması eleştirildi.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anketlerde yükseldiği Türkiye'de muhalefet kargaşa içinde.14 Mayıs'ta gerçekleştirilmesi planlanan cumhurbaşkanlığı seçimine dört ay kala, altı partili koalisyon hala adayını bulamadı."

< Resime gitmek için tıklayın >


Bu mesaja 1 cevap geldi.
1
3 sa.
Binbaşı

şimdiden seçime kadar olan anket açıklamalarına şüphe ile yaklaşmak lazım. iktidarın kaybedeceği o kadar çok şey var ki, akla hayale sığmayacak işlere girişebilirler. çevrenizde bu düzenden memnun olan veya şikayet edenlerle kendi anketinizi yapabilirsiniz. şahsen ben, iktidar tarafı % 22-28, muhalif blok % 70 diyorum.

bu yazımı da hızla silebilirler. silinmeden okuyun.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

D
3 sa.
Yarbay

-6lı masa yarın Ankara'da 3000 kişilik Söğütözü’ndeki ATO Congresium kongre merkezinde 30 Ocak lansmanını gerçekleştirecek.Kongre merkezinde ortak mutabakat metnini açıklanacak ve 6lı masanın ortak politikaları ile yeni hükümet programının yol haritası tüm parti liderlerinin katılımıyla kamuoyuna duyrulacak.

Ortak metinde 6lı masanın seçim sürecinde ve seçimden sonra Cumhurbaşkanının nasıl hareket edeceği konularındada net açıklama yapması bekleniyor.D
2 sa.
Yarbay

-İyi parti Ankara il kongresinde ABB başkanı Yavaş'ın da katıldığı ve belediye icraatleri ile alakalı konuşma yaptığı programda Akşener önemli mesajlar verdi;


"6lı masada biz sırt sırta dayayabilceğimiz bir ortaklık kurduk.Yan yana gelemez denilen her iddia çürüdü.Biz meclise CHP'nin yardımıyla girdik, grup kurmamıza vesile olan herkese teşekkür ediyoruz.Ancak bunun sonucundada ne oldu? Mansur Yavaş Ankara beledeyisini kazandı.İyi parti kazan-kazan anlayışıyla hareket eden bir partidir.14 mayıs'da bu sistemin değiştirilmesi gerekiyor.Ben size söz veriyorum; başbakan olacağım..Bugün 5 çalışıyorsam o zaman 1000 çalışacağım, söz veriyorum..İyi parti bu seçimlerde birinci parti çıkacakdır,çıkmalıdırda.."

"6lı masada sürekli söylediğimiz 13. cumhurbaşkanı 6lı masanın adayı olacak söylemimizin altını dolduran önemli bir katkıda İstanbul ve Ankara belediyelerinin icaartleri oldu.Onların çalışmaları seçimlerde 6lı masanın adayının kazanma ihtimalini güçlendirdi."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DARTH_BLACK -- 29 Ocak 2023; 14:42:10 >

-
1 sa.
Yarbay

Seçmenin gönlündeki adayı Mansur Yavaş'tı ama Kılıçdaroğlu aday olacaksa mecbur akpden kurtulmak için vereceğiz. Hele bu seçimi de kazanmasın istifa ile de kurtulmamalı. Ne kadar muhalif seçmen varsa CHP ana binasını basıp onu linç etmeli. Kaybederse hak ettiği sonuç budur.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @DARTH_BLACK
D
46 dk.
Yarbay

1.5 yıldır zaten Kılıçdaroğlu'nun aday olacağı adım adım netleşiyordu,konuşmalar ve gelişmeler hep Kılıçdaroğlu ekseninde gelişti.Çoğu kez yazdım, Kılıçdaroğlu hedef filan şaşırtma içinde politika yürütmedi bu süreçte, başından kendi adaylığının altyapısını hazırladı.İlk etapda bunu kendi kurmay kadrosu etrafında kabul ettirdi ardından teşkilatlar nezlindede adaylığını ikna yaptı.Çok süpriz olur Kılıçdaroğlu'nun artık bu süreçte aday olmaması.

Kılıçdaroğlu genel muhalif seçmen kitlesinden oy alır,bunda bir beyis yok ancak hem kemik muhalif seçmen kitlesi hemde kararsız olan kitle adaydan daha çok 6lı masanın tek ses halinde aday ismin arkasında durmasını, güçlü temel politikaların belirlenmesini ve parlementer sistemden kasıt uygulanmak istenilen geçiş sürecinin adım adım yapılacaklarını bilmek ve öğrenmek istiyor.Muallak bir durum oluşur ve 6 partinin uygulamak istediği politikalarda çelişki yaşanır bir tablo ile seçimlere gidilirse seçmende bu ters etkide yaratabilir.Halk artık netlik istiyor,birbiriyle çatışan ve çelişen açıklamalar istemiyor dolayısıyla aday isim açıklandığı zaman aday isim üzerinde 6lı masa tartışmalarını sürdürür ise bu negatif etki yaratacaktır muhalif seçmen ve kararsızlar üzerinde.Yani aday isim Kılıçdaroğlu olsun veya başka bir isim olsun fark etmez,6lı masa isim açıklandığı zaman ne üst nede alt kademelerde aday isim üzerinde polemikleri bırakmak zorundalar.Bu konudada son 6 aydır sürekli çelişkili ve hararetli tartışmalar yaşanıyor.

Bu yaşananların önemli bir sebebide HDP'nin alacağı konum yüzünden.En başından beri HDP aday isim tartışmalarında önemli bir etken faktör durumuna geldi zira HDP'nin Yavaş'a olan bakış açısı negatif,İmamoğlu içinse son aylarda İmamoğlu'nun muhafazakar kesime yakınlaşması ve buna göre hareket etmesi yüzünden HDP tabanı İmamoğlu'na da uzak durmaya başladı.Kılıçdaroğlu'na ise hep yakın durdurlar zira CHP'nin kurmay kadrosu zaten HDP ile yakın ilişki içinde ancak HDP için sadece Kılıçdaroğlu'nun aday olmasıda destek verme noktasında yeterli değil.HDP net şekilde resmi görüşmeler yapmak ve bakanlık garantisi almak istiyor.Buna 6lı masada Deva partisi onay vermiş durumda ancak İyi parti ve DP karşı.Gelecek ve Saadet partileri ise çekimser.Bu tabloda Kılıçdaroğlu'nun HDP politikalarında aşırı çekimser hareket etmesine sebeb oldu.HDP bu anlamdada CHP'yi hep eleştirdi ve kendi adaylarını çıkarma kartını ortaya koydu.Millet ittifakı HDP desteğini alamaz ise seçimlerde aday isim kim olursa olsun zora girer.

Bu tablodada çok hassas bir süreç yürütmek istiyor 6lı masa.HDP işin esasında 6lı masa ile resmi görüşmelere başlayıp istediği bakanlık garantilerini elde ederse aday isim kim olursa olsun destek verecektir,böylede bir gerçeklik var ancak 6lı masanın HDP ile resmi görüşmeleri yapması ve bakanlık garantisi vermeside şu konjoktürde çok zor.HDP burada şimdiden kendi adaylarını çıkarma ve 6lı masayı kendi kaderine bırkma tehtidi savuruyor siyasi anlamda çünkü HDP şunun çok net farkındaki 6lı masada aday ve ortak listeler konusunda ortak bir dil ve kabul yok.Bu dezavantajları kendi lehlerinde siyasi bir koz olarak kullanmak istiyorlar.

şimdi ise 14 mayıs tarihi tüm partiler nezlinde artık satın alındı ve vakit aralığıda oldukça dar.6lı masa önce adayını açıklayacak sonra ortak listelerini netleştirecek.Bu süreçte HDP ile olan bağlantılar nereye evrilir daha iyi göreceğiz ancak süreç çok zor.Özellikle ortak listeler konusunda 6lı masa içinde bazı problemlerin çıkması süpriz olmaz,buda seçim sürecini olumsuz etkiler.şimdiden bu ortak listeler konusundan kaynaklı olarak dün Urfa iyi parti teşkilatı istifa edip AKP saflarına geçtiler.Sinop-Gerze ilçesi iyi parti teşkilatıda komple istifa edip MHP'ye transfer oldu, hatta bu ilçenin geçiş töreninide Süleyman Soylu gerçekleştirdi.Aynı şekilde AKP ve MHP'den ayrılıp farklı partilere geçenlerde var.Esasında bu tür toplu geçişlerde sağlıklı değil.Herkesin bir isteği ve çıkarı var. Seçimler bıçak sırtı bir düzlemde ilerleyecek,hiçkimse için garanti bir seçim değil.Kılıçdaroğlu aday olur ve kaybederse zaten istifasını sunacaktır,halktan gelecek tepkiyi illaki tahmin ediyordur.
Bu mesajda bahsedilenler: @-BraveHeart-
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.