Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
28
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: 4 evin kirasıyla yeni daireler almak mümkün mü? (2. sayfa)

W wtwt24
2 ay (618 mesaj)
elbette mümkün ayda 400 dolar alabilirsen yılda 4800 dolar eder 6 yıl yapıyor 900 tl kira getirecek daire almak için gereken süre.tabi 5 yıl sonra yasal artış ile o kira 1700 olur.demekki 30.000 dolarda 450000 lira falan olacak 6 yıl sonra..bence bu seviyede kalırsa iyi
S Spider_hip
2 ay (2812 mesaj)
Tabi ki mümkün. Ama dikkatimi çeken şu. Evlerinizin ortalama değerleri 250 bin ise. Kira getirileri 900 ise, fırsatınız olursa evleri 250 şerden satıp daha kira getirisinin yüksek olacağı şehirlere yönelmenizi tavsiye ederim. Örneğin İstanbul'da 500 binlik bir dairenin kirası 1800'TL değil rahat 2500 dir. Arada 700 lük fark var yani. Faizler yüksekken anaparayı biriktireceksiniz. Anaparanın yarısı olduğunda faizlerde düştüyse tak yeni daireye gireceksiniz. Benim de ilk evlendiğimde hedefim o yöndeydi. Dandik bodrum kat daireler alırım, içini yaparım, kiraya vererim diyordum. İlk bodrum dairede patladım. Derdi çok oluyormuş. Zor sattım. Bundan sonra giriş kattan aşağısını almam. Yaş geldi zaten 35'e. Bakalım 40'a kadar ilk kira gelirime kavuşurum diye planlıyorum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

U urugakhina
2 ay (1480 mesaj)
Kiracıdan parayı tahsil edememe, kiracıyı tahliye edememe, evin tadilat masrafı gibi konular sizi zorlamıyor mu? açıkçası böyle şeylerle uğraşmak bana nedense resmen o evden soğutacak şey gibi geliyor.

250 Binden 4 evin değerinin 1 milyon olduğunu düşünürsek, bu paranın 500 binini bankaya faize koysanız aylık 7-8 bin civarı bir faiz getirisi olacaktır. Kalan 500 bin ile de başka yatırımlar yapsanız, mesela arsa alıp satsanız vs. daha mantıklı olmaz mı? Kaldı ki 1 milyonun tamamını faize yatırsanız 15 bin civarı getirisi var. Bu parayı teminat göstererek başka bir taşınmaz almak gibi bir yatırım yapabilirsiniz mesela, 10 bin taksit ile de gayet güzel bir şeyler alınabilir sanırım. kalan 5 bini de kendiniz yersiniz diye düşünüyorum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A agridagiefsanesi11 Konu Sahibi
2 ay (49 mesaj)
Yakın dönemde pandeminin bitmesiyle birlikte her yerde yeni dükkanlar açıldı ve bu yemek siparişi sektöründeki yeni figürler hep dükkan telaşına girdi. Dediğiniz gibi bir yatırım da yapmalıyım hem parası daha yüksek hem zahmeti daha az< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @McCarty

A agridagiefsanesi11 Konu Sahibi
2 ay (49 mesaj)
Konunun açıldığı dönemde kiralar öyleydi fakat şu anda daha yeni yeni kiraya veriyorum. Kira bandı Aydın'da 30 metre kare eşyalı rezidans dairesi için 1650'e çıktı. Bir hafta önce verdim şu an 1850'e oldukça fazla talep görüyor.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Spider_hip

A agridagiefsanesi11 Konu Sahibi
2 ay (49 mesaj)
Yatırım konusunda enflasyon büyük bir önem taşıdığı için emlak yatırımı yapmak çoğu zaman en garanti yatırım oluyor. Mesela basit bir hesap yapalım.

1m değerindeki 4 evden yıl sonunda 4b TL'den kazandığımi varsayalım ( şu an 1500 TL oldu daire başı) o yüzden 6 bin diyelim.

Bir yılın sonunda 72b TL gelirim oldu ama bunun yanında evin değeri arttı. Geçen sene Aydın'da evlerin değeri Türkiye'deki en yüksek artışla +%32 arttı.

1m TLlik evler yıl sonunda hem enflasyondan korudu hem para kazandırdı yani sayısal hesapla

1.320.000 + 72.000 TL getirisi oldu

Peki sizin hesabı yaparsak?

- 1m TL yıl sonunda faiz sabit kalırsa 180b TL getirdi. Ben bunla ev alamam belki ama taşınmaz bir yatırım yapabilirim ama yine de enflasyondan beni korumaz.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @urugakhina

P piyanist2014
2 ay (323 mesaj)
Dünyadaki konut sisteminin altında yatan asıl neden de budur. İnsanlar içinde bulundukları daire haricinde yatırım ve hazır para elde etme maksatlı fazladan daireler alıyorlar ve bu sefer hiç evi olmayan ve bunun için çaba sarf eden kısıtlı imkanlardaki kişiler için ev almak hayal oluyor.
Kiminin evi yok ve buna bir ömür vermeye hazır. Kiminin 8-10 evi var ve oturduğu yerden kira topluyor. Sonra ''Dedem ve babam çalışıp almışlar, onlarınkiler de yapsalarmış'' diyorlar.
Bir ülkede her bireye yalnızca 1 konut kısıtlaması olmadığı sürece çağımızdaki konut probleminin çözülmesi mümkün değil.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A agridagiefsanesi11 Konu Sahibi
2 ay (49 mesaj)
Bu tarz bir denklemi her alana uygularsak bunun adı yavaş yavaş komünizme gitmez mi? Ben de istemem belli bir kesmin mali elinde tutmasını ama bu tarz şeyler her alanda mevcut.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @piyanist2014

P piyanist2014
2 ay (323 mesaj)
Her eşitlik ve kısıtlama karşısında komünizm demek pek doğru değil.
Öncelikle düşüncene saygı duyuyorum ve anlayışlı yaklaşım için teşekkür ederim. Ancak bir örnek vereceğim, 6-7 yıl önce gençlerin ağırlıkta olduğu bir platformda bir anket açmıştım. Demiştim ki, ülkede belirli büyüklükteki tüm özel işletmelerin devletin tekeline geçip o işletmelerde herkese eşit şartlar ve eşit olanaklar sunulmasını ister misiniz? Tabi başka avantajlı ayrıntılar da ekleyerek.
Ankete katılanların büyük çoğunluğu hayır tercihini seçtiler. Sonra tekrar sordum. Dedim ki; Madem öyle, o halde neden milyonlarcanız daha avantajlı olduğunu düşündüğünüz için kamuda işe girmek amacıyla her yıl kurslara gidip sınavlarda ter atıyorsunuz? Tek bir kişiden cevap alamadım!
Yani bazı şeylerde yalnızca önyargılı ve alışagelmiş şekilde davranıyoruz ve işimize geldiği noktalarda susmayı ya da karşı çıkmayı seçiyoruz.
Oysa bence tek bir doğru var. Eşit ve adil şeyler istemek bence bir ideolojinin içine sıkıştırılmamalı.
Bu mesajda bahsedilenler: @agridagiefsanesi11
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.