Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
53
Cevap
290
Tıklama
0
Öne Çıkarma
30 yaşında yazılım öğrenmek

G
gecceanduana
Konu Sahibi

geçen yıl (297 mesaj)
Merhaba, biraz detaylı ve sorularım biraz fazla. şimdiden kusura bakmayın.

kendimden kısa bir özet geçetim. 96-97 yıllarında yani 10-11 yaşlarında pc toplayan, parça alıp satan, sorunları çözen biri ve pc alanında döneme ve özellikle yaşıma göre kendimce iyi bir şekilde ilerlerken büyük bir kopuş yaşadım. Şu anki bilgim standart pc kullanıcısı dersem fazla abartı olmaz. Fakat benim mutlu olduğum işin pc ile ilgili olduğunu biliyorum.

İşletme mezunuyum 30 yaşından sonra yazılım öğrenerek bir kariyer geleceği düşünülebilir mi? Düşünülebilirse ne yapmam gerekir, neler öğrenmem gerekir, hangi kursları önerirsiniz (internet demeyin lütfen ) Ekstra öneri ve tavsiyeler olursa onları da dikkate alacağım. Teşekkür ederim.
M
MyZor
geçen yıl (192 mesaj)
Selamlar,

Düşünülebilir tabi ki, fakat işin diğer tarafında bu yaşta başlamanın da pek çok zorluğu olacaktır fakat gerçekten yapmak isterseniz üstesinden gelirsiniz. Sadece yazılım değil, teknik servis, bilgi işlem taraflarının da olduğunu unutmayın. Yazılım belki zor olabilir ama teknik servis tarafında CompaTIA A+ sertifikasına bakabilirsiniz ve bunun kursuna veren yerleri araştırabilirsiniz. Yazılım kısmı ise daha karmaşık kendi içerisinde web, mobil, masaüstü, gömülü sistemler gibi alanlarda ayrılmış durumda bunları araştırmanı tavsiye ederim fikir olması açısından, sonrası için klasik ama web yazılıma yönelebilirsiniz bunun için de HTML, CSS ile başlayabilirsiniz, araştırdığınız zaman kendi ilinizde bunun ile alakalı bir sürü kurs olduğunu göreceksinizdir.
G
gecceanduana
Konu Sahibi

geçen yıl (297 mesaj)
CompTIA A+ tavsiyesi için teşekkür ederim. Güzel bir yönlendirme oldu. Listeme ekliyorum. HTML pdflerim var oradan konuları bitirdim ama pratiğe dökmem lazım, aynı şekilde css de öyle.
V
vonderplanitz
geçen yıl (3771 mesaj)
Türkiye'de yazılımcı olmak, web işleri (firmalara veritabanlı uygulamalar, sayfalar, e-ticaret siteleri) yapmak şu dönemde o kadar iyi para getirmiyor. Bir şirkette kadrolu eleman olmak istersen vasıfsız işçiden cok daha fazla maaşın olmaz ve işçilerle benzer saat ve düzende mesai yaparsın ona göre. tabi ki, bu iş sadece para ve konforlu çalışma şartları için yapılmıyor nitekim işletme deil de yazılım/web işleri yapmayı düşünüyorum öğrenme aşamasında ne yapayım diye soruyorsun. Sertifika büyük firmalarda pozisyon düşünüyorsan işe yarayabilir, serbest çalışacaksan fazla bir esprisi yok. İngilizce durumu iş değil, diğer birçok şey için de önemli, ing bildiğini varsayarak tutorialspoint.com , kısaca tuts tutorial'larını önerebilirim örneğinwww.tutorialspoint.com/html/html_tutorial.pdf tuts pdf'lerin en iyi yanı ücretsiz,

kısa ve öz olması. Tuts gibi kısa ve öz fakat bir gömlek daha kaliteli sitepoint.com 'un tutorial PDF'leri de önerilebilir ancak onlar ücretli fakat Internette onun çözümü var tabi ki.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: revivo72M
mghfreud
geçen yıl (104 mesaj)
Hocam, universite okumussunuz, mesleginiz var, niye onu yapmiyorsunuz? Meraktan soruyorum.Duzgun egitim almadan yapacaginiz is, cok cok buyuk ihtimalle isin ameleligi olur, onun potansiyeli de suanki potansiyelinizden buyuk ihtimalle daha azdir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

G
gecceanduana
Konu Sahibi

geçen yıl (297 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: mghfreud

Hocam, universite okumussunuz, mesleginiz var, niye onu yapmiyorsunuz? Meraktan soruyorum.Duzgun egitim almadan yapacaginiz is, cok cok buyuk ihtimalle isin ameleligi olur, onun potansiyeli de suanki potansiyelinizden buyuk ihtimalle daha azdir.Hani insan sevdiği işi yapmalı meselesi varya. Tamda öyle. Yaptığım işi zerre sevmiyorum Fakat 11 yıldır yapıyorum. Ve şuan çalıştığım sektörün cılkını çıkardılar. 11 sene katlandım da, ilk seneler bu kadar sıkmıyordu ama artık çekilmez bir boyuta geldi. Mesela html ve css öğreniyorum şuan, mutlu oluyorum uğraşırken. Çünkü sürekli birşeyler öğreniyorsun, daha ileriki aşamalarda birşeyler üretiyorsun. Zaten günüm pc başında geçiyor sabahtan akşama kadar normalde de
S
seyfi84
geçen yıl (598 mesaj)
Artık kıdem ve tecrübe bilgiden çok daha değerli, çünkü bilgi artık her yerde. 11 yıllık tecrübeyi yok sayarak sıfırdan başlamak hata. 30 yaşında alan değiştirmek yerine mevcudu nasıl iyileştirebilirim, sıkıntıları nasıl çözebilirim diye gayret et. HTML CSS uygun değil değişik olduğu için seni mutlu ediyor olabilir(belki resim yapsan da aynı hazzı hissedeceksin).

İnsanların sık sık iş değiştirmesini dileyen, bundan geçinen kesimler var, İK firmaları, CV toplayıcısı firmalar, komisyoncular... bunlar "35 yaşında herşeyi bıraktı sıfırdan başladı şimdi zirvede", "40 yaşında üniversiteye girdi, diploma aldı, şimdi CEO" falan gibi haberler yapmayı/uydurmayı pek sever. Aldanmayın. Uyanık olun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


G
gecceanduana
Konu Sahibi

geçen yıl (297 mesaj)
Öncelikle beni etkileyen bir kişi, kurum veya bir makale olmadı şuana kadar bu alana çeken. şuan sadece araştırma, bilgi edinme aşamasındayım. Bir iş yapacaksam gelişigüzel yapmayı sevmem. Bir kursa gideceksem düşük veya orta düzey seçmem, imkanımı zorlar en iyi öğretecek olanı seçerim. Mantığım bu yönde hep. Şuan ben çalıştığım alandan birden kopamam zaten istesemde. Çünkü yeni alanda 1 milyon adım varsa ben 1. 2. adımı atıyorum veya atmak istiyorum. Uzun soluklu bir süreç belki ama baştada söylediğim gibi bilgisayarla uğraşmayı hep sevmişimdir. Şu anki mesleğimle ilgili daha ileriye gitmem pek mümkün değil. He gitsemde zaten ite kaka olmuyor asıl sorun orada. İstemediğin bir insanla evli olduğunu düşün. Öyle işte
S
seyfi84
geçen yıl (598 mesaj)
Farkında olmazsın bilinçaltına yerleşirler, işte "İnsan sevdiği işi yapmalı" klişesi.. sevdiği işi yapan insan sayısı %20leri geçmez, dünyanın her yerinde böyle. Severek başlasak da bir müddet sonra bıkarız, insan doğası, ama süreklilik kıdem tecrübe önemlidir hayatta o nedenle devam ederiz.

30 kritik bir yaş, 3-4 yıl içinde beyinin zaten plastisitesini yitirmeye başlayacak ve bilgi yoğun öğrenme kabiliyetin giderek azalacak. Çok ısrar ediyorsan birileri gelsin kurs tavsiye etsin, içinde ukte kalmasın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


J
justaprogrammer
geçen yıl (349 mesaj)
diploma yoksa kimse suratina bakmaz.

30 yasindan sonra yazilim zor bence.

bende 4 - 5 sene ara vermistim. ona ragmen 2 yili asti tekrar ustunden gecmem hepsinin.
D
Delifisek.Tux
geçen yıl (2013 mesaj)
Düşünme, uzun vade de bitti bu işler kimse farkında değil. Forumda adamlar birleşip unity ile oyun yapıyor. Öbürü word pressle web sitesi yapıyor, beriki laravel le amazing eterprayz yazıyor (yersen).

Devamlı olarak işleri kolaylaştırıp get job done sendromu var. Şimdi sende get job don. e yeni yetme velette get job don. Sebep ? yazılım işleri fill in the blanks oldu. Madem öyle veya böyle get job don ozaman gelsin fındık fıstık fiyatına maymunlar.

Tabiki iyi si olursa güzel para var hesapta. Ancak senin bu saatten sonra kasman gerekecek. Geri bizim yılmaz abi var 40 dan sonra coştu bir sürü sağlam sertifika vs. 50 yaşında yine zirvelere oynuyor.

Da Adam Almanyada. burada zor.

Senin iyi olabilmek için imkanın yok. Tavuk yetiştir 20 sene sonra ticareten daha mutlu olursun.
G
gecceanduana
Konu Sahibi

geçen yıl (297 mesaj)
Asıl amacım zaten Almanya'ya gitmek. O kısımlara hiç girmeyelim şuanda Çok güzel heves kırıyorsunuz da ben üniversitede bölüm seçerken bilgisayar mühendisliği okuyan 2 arkadaşım ve bir tanıdığımız abi vardı. Şimdi üçüde mezun oldukları bölümlerden çok alakasız işlerde çalışıyor. Biri saat firmasında satış temsilcisi, biri muhasebeci, diğeride ne iş olsa yaparım modunda. Belki 2004'te üniversite seçerken bende aynı bölüme gitsem durumum onlarla aynı olurdu. Ki arkadaşımla 2003'te şuan tıkır tıkır işleyen bir sipariş sitesinin kurulumunu yapmaya çalışıyorduk kendimiz kuralım, işletelim diye İmkanlar el vermedi, olsa şuan orada burada seyehat ederken hesapları kontrol ediyorduk.

Tabi o zamanlar şuanki gibi bir işe odaklanınca sonuçlandırma, ders çalışma gibi şeyler laylaylom geliyordu. 6 gündür ucundan tutayım dediğim programlama dersleri kadar ders çalışsam ohooo. Fakat o yaşlarda para tatlı geldi, paraya bakan kızlar bal geldi. Kafada sonradan yerine geldi. Aynı şekilde hırs. Öğrenme hırsı, başarma hırsı

Bir örnek ; sınıfta 42 yaşında bir abimiz, 39 yaşında bir ablamız vardı. O yaşta sınava hazırlanmış, kazanmış, gelmiş üniversite okuyor. Ve sınıfta en çalışkan kişilerdi. Bu insanların plastisitesi azalmış mıydı? Kadın şuan 52 53 yaşında ve Amerika'da çalışıyor.

Gaz verin az bana yahu


Bu mesaja 1 cevap geldi.

S
seyfi84
geçen yıl (598 mesaj)
39, 42 yaşında öğrenci olunan hangi üni'nin hangi bölümü? dikkat et, "bilgi yoğun" dedim. Html, CSS, bunlar hiçbir şey. Biraz programlamaya gir, terle. Beyin kapsitesinin genişlemesi lazım, ayrıca iyi ingilizce öğrenmen lazım, bunları yaptı mı o ablan abin?

Bilg.müh okuyup alakasız işlere girmek çok normal, burada hep yazdım: bilgisayar müh müfredatı ağırdır, bile bile bakkal açar gibi bilg. müh bölümleri açtılar, devlet nitelik değil nicelik hesabı yapıyor, aldanmayın bunların çoğu dandiktir diye.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


V
vonderplanitz
geçen yıl (3771 mesaj)
Almanya'ya gitmeyi düşünüyorsan bir an evvel başla konuları öğrenmeye. Diploma konusunda ise BMW, Mercedes gibi dev yerler haricinde cok büyük sıkıntı yaşamazsın, cunku 2003-2010 arasında €1+ trilyon ile üst üste dünya ihracat şampiyonu olmuş devasa bir ekonomiden bahsediyoruz IT alanında ciddi açıkları var, coğu ilanda diploma şartı hiç geçmiyor ve resmi olarak ta diplomanın şart olduğuna dair birşey yok ve AB üyesi ülkeler haricinden de başvurular tam gaz devam edio. Avrupa'da özel ders hocalığı yapan arkadaşım Münih'te Big Data mühendisi olarak çalışan bir Ukraynalı'ya ders veriyor örnein yani Ukrayna vatandaşı bile Almanya'da kolaylıkla pozisyon ayarlayabiliyor. Ancak yine de başvuruda avantajlı olmak açısından oracle - java veya microsoft 'tan bir sertifika almayı da düşünebilirsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: revivo72Bu mesajda bahsedilenler: @gecceanduana

G
gecceanduana
Konu Sahibi

geçen yıl (297 mesaj)
Hocam araştırmalarım sonucu aklımdan geçenlerin özetini geçmişsin, duygularıma derman olmuşsun. Microsoft sınavları biraz zor olacak ama madem bir yola giriyoruz, daha baştan hedefimi o sertifikalara diktim. Fakat şuan için aklımı kurcalayan mesele kursa gitmek, sertifika almak vs değilde Almanya'daki bir şirkete başvururken arayacakları deneyim. Sanırım en büyük engel bu olacak. İşten ayrılıp öğrenme maksatlı maaş gözetmeksizin bilgilerimi pekiştirebileceğim bir yerde çalışmanın maddi külfeti olacak. Yani aklımda kalan 2 soru var.

1- Tecrübe işini nasıl halledebilirim
2- Hangi kursu seçeceğim.

Kurs için bilge adam var aklımda. Projelere katılma anlamında destek verdikleri için. Artık ne kadar doğru bilmiyorum. Bazıları fiyatını hakeder diyor. Bazıları kesinlikle o kadar para verme diyor. Bu konuda bilginiz var mı


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @revivo72

V
vonderplanitz
geçen yıl (3771 mesaj)
Deneyim/tecrübe işini mutlaka resmi bir işyerine edinmek zorunda deilsin, bilgisayarın başında gerçek programcılık yaparak ve orjinal ve işe yarar projeler geliştirerek onları işverene net şekilde sunabilirsen o da deneyim sayılabilir. Kurs olayını tavsiye etmem + kursu bitirip alacağın belge u.arası başvurularda pek anlam ifade etmeyebilir. Bu arada ben Microsoft Certified Solution Developer /MCSD sertifikasını kursa gitmeden kitaplardan hazırlanarak aldım. Bilgisayar Müh diplomam yok fakat hiç olmazsa o bir belge olarak duruyor.Sonuçta Almanya'da çalışma izni alabilmen işverenin sana iş teklifinde bulunmasına bağlı. Resmi olarak şu 3 şart geçiyor, bahsettiğim 2.sıradaki:1) Eine Rechtsvorschrift muss den Zugang zum deutschen Arbeitsmarkt einräumen.

1) Almanya da çalışma amaçlı girişi düzenleyen yasal belge2) Es muss ein konkretes Arbeitsplatzangebot vorliegen.

2) Gerçek bir iş teklifinin alındığına dair belge3) Es steht kein bevorrechtigter Arbeitnehmer für die konkrete Beschäftigung zur Verfügung und die Arbeitsbedingungen sind mit denen inländischer Arbeitnehmer vergleichbar.

3) Ülke içinde aynı işi yapacak kimsenin olmaması ve çalışma şartlarının ülke içindeki çalışanların şartlarına yakın olmasıki bu 3 şart, Türkiye'nin de yabancılara koyduğu şartlara benzer nitelikte. Türkiye'de örneğin ingilizce öğretmenliği yapacak bir kişinin asgari x2,5 veya asgari x3 gibi maaş alacağına dair belge de istiyorlar, yani ucuz işgücü gelmesin diye resmi önlem. Fakat Almanya'da IT işleri için zaten en düşük ücret asgari x3'ten başladığı için o açıdan sorun olmaz.Ben son bir yıldır Almanya'daki serbest / freelance IT işlerine bakıyorum (öyle sürekli başvurup görüşmüyorum, sadece bakıyorum) genelde 3-6 aylık contract iş ilanları çıkıyor kimisinde saat ücreti €65 gibi ilanda geçiyor. Alman vatandaşı freelance IT çalılanlarının profillerine bakıyorum saat ücreti €90 yazan var ve gerçekten o rakamları aldıkları işler de var. Yani Almanya'da asgari €8.84 'un 10 katına iş yapanlar var.Hedef Almanya ise ve IT alanı cok önemli deilse SAP / Abap / Basis ve Cobol alanına da yönelebilirsin cunku o alanlarda da cok iş var ve eleman yok dolayısıyla işe kabul şartları daha kolay olabiliyor, ancak o alanları gerçekten iyi bilmek şartıyla. 2000'lerde Endüstri Müh bir arkadaş Bayer'den sonra Almanya nın en büyük 2. ilaç firması Schering'te SAP modül danışmanı olarak iş buldu, work permit'i Schering'ten aldığı iş teklif belgesi ile kolaylıkla aldı.2000'lerin € cinsinden senede brüt €55.000 alıyordu. Bu örnek te gösteriyor ki, IT işleri için IT alanında diploma şart değil.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: revivo72Bu mesajda bahsedilenler: @gecceanduana

G
gecceanduana
Konu Sahibi

geçen yıl (297 mesaj)
Çok sağol hocam çok yararlı bilgiler oldu benim için. Dediklerini aklımda tutup tavsiyelerini dinleyeceğim. Teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

R
r7tk
4 ay (5 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: gecceanduana

Çok sağol hocam çok yararlı bilgiler oldu benim için. Dediklerini aklımda tutup tavsiyelerini dinleyeceğim. Teşekkür ederim
Hemen Hemen Aynı Şeyleri Yaşamışız. Umarım Hedeflerine ulaşabilmişinizdir. Ulaşabildi iseniz benim içinde belki bir umut vardır.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

G
gecceanduana
Konu Sahibi

4 ay (297 mesaj)
Hocam, kursa gittim ve bitirdim. 2 ay oldu biteli. Ama kesinlikle sadece kurs ile olacak iş değil çok net. Kursa gitmeden önce konuyu 2-3 kaynaktan çalışacaksın, kafanda yer edecek, fikir verecek. En önemlisi ise gerçekten bol vaktin olacak. Bol vaktin varsa ve gerçekten üzerine düşersen olur. Benim bol vaktim yok açıkçası. İşten evden arta kalan zamana sıkıştırmayla olmuyor. Sadece yazılıma odaklanman gerekiyor. Ben tekrar hakkımı kullanacağım kursta ve daha çok vakit ayırmaya çalışacağım.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @r7tk

8
8MB AGP
4 ay (277 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: gecceanduana

Hocam, kursa gittim ve bitirdim. 2 ay oldu biteli. Ama kesinlikle sadece kurs ile olacak iş değil çok net. Kursa gitmeden önce konuyu 2-3 kaynaktan çalışacaksın, kafanda yer edecek, fikir verecek. En önemlisi ise gerçekten bol vaktin olacak. Bol vaktin varsa ve gerçekten üzerine düşersen olur. Benim bol vaktim yok açıkçası. İşten evden arta kalan zamana sıkıştırmayla olmuyor. Sadece yazılıma odaklanman gerekiyor. Ben tekrar hakkımı kullanacağım kursta ve daha çok vakit ayırmaya çalışacağım.
Bende 29 yaşında yazılıma başlayacağım.
Çocukluktan beri bilgisayar başındayım. Bunun avantajı olur ancak her şeyi başlangıç seviyesi biliyorum.

Bazıları 35 yaşından sonra bir şey öğrenemezsin yazmışlar.
Bazıları da yazılım işi bitti, tavukçuluk yap yazmışlar. Hiç güleceğim yoktu. Yazılım işi bitmedi, yeni başlıyor. Fabrikalarda insanlar yerine yapay zeka robotlar çalışmaya başlayacak. Bu robotların yazılımı yazılacak daha. Tüm arabalar akıllı olacak hatta uçan arabalar çıkacak. Evde kullandığımız ütüden tutun, evde kullandığımız tost makinesine kadar her şey yazılımla çalışacak.

Yani yazılım işi bitmedi, daha yeni başladı.

Uçan arabalara inanmayanlar şu habere baksın.
https://www.haberturk.com/ucan-araba-pal-v-nihayet-satista-iste-fiyati-1867695-ekonomi

10-20 yıl sonra hayatımız tamamen değişecek. Uçan arabalar, evi sizin yerinize temizleyen robotlar, kendi kendine giden araçlar vs.


Bu mesaja 2 cevap geldi.