Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 3 mobil kullanıcı
49
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
3 katlı eve internet dağılımı

R Reyiz Konu Sahibi
geçen yıl (1359 mesaj)
Merhaba,

Kapımın önündeki altyapıdan eve kablo çekmek suretiyle fiber internet bağlatacağım. Evim 3 katlı şu an adsl var modem 2.katta telefon kablosu ile interneti alıyor ve odamda da bir access point var ama durum içler acısı.
Şimdi dışarıdan eve gelen bu kabloyu girişe kadar çeksem oradan 3. kata kablosuz bağlantı aktaramam diye düşündüm.

O yüzden aklıma dışarıdan 3 kata da kablo verdirip her kata bir cihaz bağlamak eğer bu en uygunuysa bu cihazlar ne olmalı? (evin içinde fiber altyapı yok dışarıdaki altyapıdan gelecek)

Bu işlemler için neler kimler gereklidir ve eğer daha uygun bir fikir varsa lütfen sunun insan gibi internet kullanabilmeye hasret kaldım yemin ediyorum

Şimdiden teşekkürlerMerhaba, Senin için en güzeli mesh olur. Her kata bir router koyarsan ve kabloyla bağlarsan en yüksek verimi alırsın. kablo olmasada katlar arası kablosuz yine çeker. ama routerlar...
Yoruma Git
Yorumun Devamı ahmetbulut115 - geçen yıl +6

A ahmetbulut115
geçen yıl (727 mesaj)
Merhaba, Senin için en güzeli mesh olur. Her kata bir router koyarsan ve kabloyla bağlarsan en yüksek verimi alırsın. kablo olmasada katlar arası kablosuz yine çeker. ama routerlar kablosuz performansın bir kısmını kendi aralarındaki iletişime harcar. yine duvar çelik yapısı kablosuz perfomansı etkileyebilir denemelisin. En iyisi kabloyla cihazlar arası bağlantı yapıp mesh yapmak.

Şöyle olabilir: katlarının metrekaresini bilemiyorum. ama gerekirse katlara ek bir cihaz daha koyarak meshe eklersin.

ADSL yi kaldıracaksın anlıyorum. kulalnsna bile girişte olsun diyelim şimdilik. fiber gelen kadar.

====Telekom Fiber/ADSL===1 Kat===Keenetic Giga ya ethernetten bağlıyorsun. Bu ana cihaz olsun.
2. kat Yine Gigabit Viva koy. veya ucuz olması için Keenetic Extra yada Air de koyabilirsin.
3. Kat yine 2. kattaki gibi Viva veya Extra Air router koyarsın.

bu arada paran varsa tüm katlara Keenetic Ultra koyarsın. bu alet bir canavar. iş yerimize koyduk tek katta 300 metre karede kullanıyoruz.

1. kattan 2. ve 3. kata cat5 kablo çekersin. Giga ana router olur ve 2. ve 3. kattaki cihazları bunun ethernet portuna bağlarsın. ve bu cihazları kablo üzerndne mesh yaparsın. keenetic hem kablosuz hem kablolu mesh olabiliyor. şayet katlarda kablosuz kapsama yetmezse oralara ek router koyarsın ve onu da mesh ağa eklersin.

Sonuçta 3 katlı evin heryerini telefondan mobil cihazla tek noktadan yönetirsin kullancı ekler çıkarırsın. toplu MESH kutu almana gerek yok. teker teker alırsın ve eklersin.önce üç cihazla başlarsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetbulut115 -- 30 Mart 2020; 0:35:39 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

C cho35
geçen yıl (576 mesaj)
Merhaba öncelikle,

Bu iş için kaç TL bütçe ayırdın ve bu kablosuz ve internet olayını kökten çözmek istiyor musun? mesele bu, eğer çözmek istiyorum dersen;

Öncelikle fiber için ana kapının oraya çekeceğin kablo için orta halli bir fiber destekli modem al. (DSL-N16 veya DSL-AC750)
Şimdi en önemli nokta her kata kablo çekmen bir sürü kablo yığını olacak ve metrekare yüksek ise dairelerde tabi duvarlarda etken koyacağın ap veya routerlar da tam randuman veremeycek. En uygun router fiyatları 160 TL ve üzeri. Burada tavsiyem MEsh teknolisini kullanman biraz maliyetli ama 3 kat içinde kablo yığını olmayacak ve cihazlar arasında wifi yüzde yüz çekecek.

Asusun şuan vatan bilgisayarda Lyra Mini MAP-AC1300 (3-PK) 3 lü kiti kampanyada 819 TL birini modemin yanına dilğer ikisini de diğer katlara koyduğun vakitte evinin her noktsında internet sıkıntını ortandan kaldırmış olursun.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M mhmtsnmz33
geçen yıl (25 mesaj)
her kata kablo çekecilyse her kat için bir router alırsın birde fiber destekli mdoem işin çözülür.

379 TL Fiber modem 1 adet DSL-AC750
269 TL router 2 adet RT-N19 bu şekilde de çözebilirsin.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

R Reyiz Konu Sahibi
geçen yıl (1359 mesaj)
Hocam öncelikle ayrıntılı yorumunuz için çok teşekkür ederim kafamda çok güzel şeyler oluşturdunuz çözüm önerinize binaen eklemek istediklerim ve sorularım olacak.

Şimdi 3 katlı bir evde oturuyorum ve katlar takribi 100 120 metrekare şu anki durumda orta katta superonline huawei modemi ve üst katta tp-link ap(fotoğrafı ekledim) ile idare ediyorum bu arada kablosuz olarak kullanıyorum apyi herhalde repeater denen şey olmuş oluyor.

Kablo işine gelince şunu tam anlayamadım, ben girişe kabloyu çekeceğim ve modem oraya kurulacak diğer kabloları modemden diğer katlara çekmem gerekecek? Ve o şekilde cihazlara bağlayacağım doğru anladıysam

ilk sorum ben tt ile modemli anlaştım tılgının fiber modemi yeterli olur mu bunun için yoksa belgeler gelmeden iptal edip kendi modemimi mi almalıyım veya ne kadar fark yaratır?

bir diğer sorum kablo tesisatı ile ilgili şimdi kabloyu girişe çekmek kolay olay ama içeri kurulan modemden 2 ve 3. kata kablo çekmek biraz zor olacak girişteki modemden dışarıdan dolaştırıp içeri vermek sureti ile mi diğer katlara kablo çekmemi yoksa tavanları delmemi mi önerirsiniz?
Ve bu işlem için telekomcu arkadaş yardımcı olur mu yoksa benim bir kaç gün elektrikçi vesaire ile uğraşmam gerekecek mi?

Son sorum ise verdiğiniz cihaz tavsiyeleriyle alakalı ben mesela 3. katta bulunuyorum daha çok girişteki modem idare etse yeter odamda iyi çeksin istiyorum o yüzden bahsettiğiniz cihazlardan birini odama almam ve eklediğim acces pointi orta katta kullanmam uygun olur mu(ve access pointin arkasındaki yere kablo bağlayıp aynı işlevi elde edebilir miyim?) Tılgın modem ve bahsettiğiniz router iyi verim verir mi?
Zira router ve ap arasındaki farkı hiç mi hiç anlamadım < Resime gitmek için tıklayın >


Şimdiden kafanızı şişirdiğim ve bu konuda kör cahil olduğum için özür diliyorum ve çok teşekkür ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reyiz -- 30 Mart 2020; 21:44:47 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ahmetbulut115

R Reyiz Konu Sahibi
geçen yıl (1359 mesaj)
Hocam merhabalar, değerli yorumunuz içinn çok teşekkür ederim siz de ahmetbulut hocam gibi ve benim de istediğim gibi güzel bir tavsiye sunmuşsunuz hemen bu mesajımdan önce durumu biraz izah etmeye çalıştım hani bazı katta az çekse de olur benim odamda tam çeksin vesaire şeklinde bahsettiğim şekilde ki plana ne diyorsunuz eklemek istedikleriniz var mıdır?

Eğer kafamdan geçirdiğim ve sizlere sorduğum ki böyle bir şey olur mu onu da bilmiyorum mantıksızsa başka tavsiyeniz var mıdır? Zira elimde bir ap var modem ttden olucak siz de orta halli önermişsiniz zira sorun olmaz gibime geliyor.

Bu işi minimum bütçe ile çözmek istiyorum çünkü hani 820ye bahsettiğiniz 3 cihazı da alabilirim evet ama odama tek bir cihaz alıp işi çözmek ve en uygun fiyata halletmek beni çok memnun eder. Ek olarak bu routerı odama koydum diyelim modeme kablo ile bağladım ve tam hız için kabloyla routera bir cihaz bağlayıp modemden aldığım performansı da alabilir miyim?

Çok teşekkürler, çok sağ olun bu konu bu eve taşındığımdan beri kafamı kurcalıyor ve o kadar karmaşık geliyor ki uğraşmak yerine saldım ve yıllarca rezil internetle yaşadım ama yeter :) o yüzden hem arayanlara örnek olsun hem de rahatlayayım diye bu konuyu açtım ve yorum yapanalar olarak sizler beni çok mutlu ettiniz
Bu mesajda bahsedilenler: @cho35

R Reyiz Konu Sahibi
geçen yıl (1359 mesaj)
Hocam merhaba, çok teşekkürler tavsiyeniz için

Siz de mesh olayından bahsediyorsunuz herhalde peki bu mesajımdan önceki mesajlarımda eklediklerim hakkında bir eklemeniz veyahut tavsiyeniz var mıdır?
Bu mesajda bahsedilenler: @mhmtsnmz33

A ahmetbulut115
geçen yıl (727 mesaj)
Merhaba
Baya bir sorun var, umarım atlamam.

katlar arasında da kablosuz geçebilirsin, Huawei den tplinke geçmişsin ama çok iyi çalışmaz. bütçe sıkıntında var çok güçlü routerlar için, en güzel kablolama olur. Kablo çekmeyi çok büyütme gözüne, çekiyor kapatıyorlar, fiber geleceğin teknolojisi her zaman lazım. duvar sıva içine bile alabilirsin. elektirikçilerle görüş. belki öyle bir kanallı hat çekilmişti tv için oradan çekerler. özel bir duvar fayans kaplaman vs yoksa. çok basit. Dışarıdan kablo çekme güneş rüzgar ileride başını ağrıtır.

telekomun fiber için sonlandırıcı kutusu ve tilgin modemi veriyor. iki kutu.. Tiltini almasan da olur. genelde ayarlarını fiber router girersen çalışıyor. iyi bir kablosuz perfomansı yok diyorlar. yine pakette bedava veriyorlarsa alırsın artık.

Alt kattan 1. ve 2. kata doğrudan iki kablo çekiyorsun. en üst kata 120m2 ise keenetic Viva koyarsın.
alt katta tilgin modem de idare edebilir belki. 1. kata Tp-Link router ile denersin. tüm katta çekiyorsa yada idare ederse eder.

alt ve ve 1. kattaki internetten memnun olmazsan buralara keenetic ucuz modem Air alabilirsin ileride. alı kat fiber ana cihazını da yine Viva yapabilirsin. önce bu haliyle bir denemelisin fazla masraf etmeden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetbulut115 -- 31 Mart 2020; 1:52:17 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Reyiz

R Reyiz Konu Sahibi
geçen yıl (1359 mesaj)
Çok sag olun var olun hocam basinizi agrittim kusura bakmayin dedikleriniz cok mantikli geldi bütçe sıkıntısından ziyade dediginiz gibi eger ucuza halledilecekse ondan tarafim yoksa gerekirse basta dediginiz keeneticleri tek tek doseyecegim paraya kiyip.

Sizin cok vaktinizi almadan bir sorum daha olacak su router denen alet modemden farkli bir cihaz ve olan internetin guclenmesine mi yariyor anladigim kadariyla? Mesela bana ilk mesajinizda alta keenetic ultra koy demistiniz onu ana modem olarak kullanmam icin mi dediniz yoksa sinyali artırmam icin mi?

Bir de bu hususta cok bilgilisiniz ve ben milleti yormadan neyi arastirip ogreneyim desem hepsi birbirine karisiyor bu forumda veya baska bir yerde ne nedir guzel aciklayan bir konu icerik var midir kendim iyice bi anlayip sizleri rahatsiz etmeyeyim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ahmetbulut115

A ahmetbulut115
geçen yıl (727 mesaj)
önemli değil, benim için keyf.
Modem ve router eskiden ayrıydı ama şimdi son 15-20 senedir ikisi birlikte ve bunlara hala halk dilimizde modem deniyor mesela günümüzdeki VDSL Modem cihazlar, hem modem özelliğine sahip hem de router. Modem router yazar genelde cihazların üzerlerinde.

Router : üsteki açıklamanın diğer yönlü tarifi içinde modem olmayan sadece router cihaz.

Bir eve ADSL VDSL Kablonet geliyorsa ona modem özellikli router ile önce bağlanmak gerekiyor. Bu cihaz kablosuz olarak güç olarak yetmez ve ek cihazlarla uzatman gerekirse, sadece router özellikli cihazlarla ek yaparsın. Routerların bazıları çok güçlü bazıları az güçlü uzatıcı vs denerek daha fazla çeşide sahip oluyor.

Fiber de ise Modem denen cihaz GPON /ONT onu Telekom kendisi veriyor fiber sonlandırıcı. onun peşine router takılıyor. bu takılan router modem li router değil. yinede millet fiber modem diye dillendiriyor. Yalnız buradaki fiber routerda WAN ethernet portu olmalı. bazı basit kablosuz routerların üzerinde bu port olmuyor. Bu arada benimde kullandığım Keenetic için tüm portlar hem WAN hem LAN olduğu için sorun yok. herhangi birini seçebilirsin.

İnterneti kurcalarsan çok kaynak var. aldığın cihaz sağlayıcılar da yardımcı olurlar. Bu forumda faydalı oluyor her ne kadar troller de olsa , farklı görüşleri süzebilirsin. benim çok işime yarıyor.

özetliyeyim.

Cihaz modeli. kablolama yaparak. alt kattan başlayarak.
1. tilgin, Tp-Link , Keenetic Viva.

2. Tiltin, Air, Viva, (Tp-Link iyi çekmezse).

4. Viva, tplink, Viva (Tilgin iyi çekmezse)

5. Viva, Viva, Viva

5. ultra ultra ultra. en yüksek performans. Giga modeli de var yerine .koyabilirsin.)


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Reyiz

A AndrewRayel
geçen yıl (4003 mesaj)
Bu devirde router acces pointmi kaldi yahu. Al powerline istersen 30. Kata tak modem 1. Katta olsun ayni hizi kayipsiz alirsin.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

R Reyiz Konu Sahibi
geçen yıl (1359 mesaj)
Hocam cok tesekkur ederim artik kafamd aolustu beredeyse neyin ne oldugu cok sagolun. Ben de size tv hususunda isiniz duserse yardimci olabilirim :)

Dediginiz gibi yapacagim simdilik en zoru kabloyu dosetmek gibi geliyor insallah borulardan gecirme gibi kolay bir islem yapabilirler.

Ve merak ediyorum bunu tplinkten keenetice giden kablo bana tam performans verecek ve keenetece de kabloyla baglanbilecegim degil mi?

Ek olarak madem bu routerlar modem halk dilinde ben zeminden 2.kata kablo uzatacaksam 2.kattaki keeneteci modemim mi denir artik asil vericim yapsam orta katta tilgini ek cihaz yapsam alta da ya tutarsa diye tplink koysam olur mu?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ahmetbulut115

R Reyiz Konu Sahibi
geçen yıl (1359 mesaj)
Hic haberim yok hocma bundan cahilligimden soruyorum bu routerlar vesaire boşa mi var bu cihazlar elektrikten internet almiyor herhalde? Olan sinyali tekrarliyorlar anladigim kadariyla diyecegim de 30. Kat diyorsunuz ben yanlis anladim o zaman biraz daha acar misiniz ya da ahmet hocamin tavsiyeleri ile kafamda yerlesen plana gore kiyaslayabilir misiniz?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @AndrewRayel

A AndrewRayel
geçen yıl (4003 mesaj)
6 senedir kullaniyorum hatta abimin tesktil sirketi var alan cok buyuk ve 3-4 tane alip duvara taktık her yer son hizda dusuk pingte kayipsiz internet veriyoruz. Benim evde 3 tane var mesela modem asiri uzakta ben bunu pc masamin arkasina taktim hem odama kayipsiz wifi veriyor hem kasama hem de ps4 ume ethernet kablosu ile internet paylasabiliyorum. Bu videoyu izlemenizi oneririm. Bu aleti alin odanizda istediginiz yere takin 3 sn de internet hazir


https://www.youtube.com/watch?v=enf-A5kSv3Y&feature=youtu.be< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Reyiz

A AndrewRayel
geçen yıl (4003 mesaj)
Modemim o kadar uzak ki kablo cekmeye kalksam 20 metre lazim :)) kanal dose onu yap bunu yap ugrasilmaz.

Ozbekistanda 3 katli evde yasiyorum. Modem zemin katta. Her kata 1 adet bu aletten koydum (16 tane koyabilirsin) kutudan 1 tane modeme takilan 1 tane istedigin odada takman icin cikiyor.

Orta kata koydum ust kata koydum. Hatta bi tane havuza aldim. Havuzda tv ve internetten sifre cozen bi uydu alicim var. Alette 2 port ethernet girisi oldugu icin prizden direk tv ye aliciya takiyorum kucuk kablo ile. 3 kat ve havuz wifi cekimi full. Hem ethernet dagitiyor hem wifi. Bunu elektrik uzerinden yapiyor.

Router acces point vs bunlar sikinti. Sikinti oldugu kadar bos yere kablo bagi yapiyor. Attigim resimde unitenin yanina taktim kabloyu uydu alicisina verdim + ekstradan odamda full ceken wifi ye sahibim laptop vs kayipsiz internet aliyorum

< Resime gitmek için tıklayın >< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

A AndrewRayel
geçen yıl (4003 mesaj)
Buradan urun hakkinda bilgi sahibi olabilirsin


https://www.tp-link.com/tr/home-networking/powerline/tl-wpa4220kit/?utm_medium=select-local< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

R Reyiz Konu Sahibi
geçen yıl (1359 mesaj)
Hocam kisacasi elektrik hattina interneti aktariyor da ordan alip kayipsiz dagitiyor herhalde? Siz hic ama hic kayip yasamiyorsunuz yani 1mbps bile dogru mu anladim?

Ahmet hocam siz ne diyorsunuz< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @AndrewRayel @ahmetbulut115

R Reyiz Konu Sahibi
geçen yıl (1359 mesaj)
Cok tesekkur ediyorum hocam ilginiz ve ayrintili izahatiniz icin su an inceliyorum sag olun.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @AndrewRayel

A ahmetbulut115
geçen yıl (727 mesaj)
Benim önerim, alt kattan bağımsız bir kablo 1. kata, bağımsız bir kablo da 2. kata çekmen. bu iki kabloyu da alt kattaki Tiltine bağlaman. tplinkten atlama yapmanı önermiyorum. tplink gidince ikisi de gidecek vs. performans paylaşımı oalcka kablodan.

Tplink wan portu varsa, onu da alt kata koyabilirsin. tiltini ortaya olur. viiva üste kata olur. ana dağıtım yapan cihazın en altta güçlü olması iyi olur. tplink ile tiltin özelliklerini en azından karşılaştırabilirsin.

Andrew in önerdiği powerline ı geçmişte denedim ben , Türkiye için çok sıkıntılı. öncelikle aynı faz üzerinde olman gerekiyor. Sadece benim apartman daireme üç faz girdiğini farkettim. aynı fazda denkgetirdiklerim alakasız noktalar oldu. üç katta bambaşka bir dert olabilir. Powerline ı en fazla kablolama yapılamayan, taş tuğla binalarda mecburi sıkıntılarıyla kullanıyorlar yine, bu cihazlar bazen aralarında kopıyor vs ben çok yaşadım, attım en sonunda. önermem. Türkiyede bakarsan pek satışta model göremezsin.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Reyiz

R Reyiz Konu Sahibi
geçen yıl (1359 mesaj)
Hocam tam anlatamadim herhalde ben ya da anlattiginizi anlamadim tplink zaten acces point bir tane ethernet portu var sadece. Durum soyle altta cok cekmese de olur diye tplinki oraya koyarim dedim.

Asil sorum suydu aslinda ayrintiya girmeden keenetec viva giga vesaire alirsam onu ana gpona baglatsam tilgini router yerine kullansam mantikli olur mu diye sormustum

Su powerlink icin de aa ne guzel dedim de belliydi boyle sak diye olmayacagi tka prize çöz işi cok guzel gozukuyor ama olmuyorsa kabloyu cekicez artik< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ahmetbulut115