Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
38
Cevap
2221
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: 2022 MERCEDES SL (3. sayfa)
H
geçen yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Yeni Mercedes-AMG SL43

Bir üretim aracında ilk kez doğrudan Formula 1™'den türetilen elektrikli egzoz gazı turboşarjı

Mercedes-AMG, V8 motorlu iki varyantın ardından, SL 43 giriş seviyesi modeli sunuyor. Motor kaputunun altında, uygun itiş gücünü sağlayan iki litre hacimli sıralı dört silindirli benzinli motor yer alıyor. Dünyada ilk kez bir üretim aracında elektrikli egzoz gazı turboşarjı kullanılıyor.

Bu teknoloji Formula 1™'den gelir. SL 43'teki sistem, Mercedes-AMG Petronas F1 Takımı tarafından uzun yıllardır birinci sınıf motor sporlarında başarıyla kullanılan geliştirmenin doğrudan bir türevidir. Turboşarjın yeni formu, tüm devir aralığında özellikle ani gaz tepkisini garanti eder, böylece aynı zamanda verimliliği artırırken daha da dinamik bir sürüş deneyimi sunar.

Turboşarj, kayış tahrikli marş jeneratörünü (RSG) de besleyen 48 voltluk elektrik sistemi aracılığıyla çalıştırılır. Sonuç olarak, Mercedes-AMG SL 43, 280 kW (381 hp) güce ve 480 Nm maksimum torka ve ayrıca belirli sürüş koşullarında RSG'den 10 kW (14 hp) ek kısa süreli takviyeye sahiptir.

Elektrikli egzoz gazı turboşarjı, motor tepkisini artırır

Elektrikli egzoz gazı turboşarjının çalışma prensibi, Mercedes-AMG Petronas F1 Takımı tarafından kullanılan teknolojinin aynısına dayanmaktadır. Yaklaşık dört santimetre kalınlığında bir elektrik motoru, egzoz tarafındaki türbin çarkı ile emme tarafındaki kompresör çarkı arasındaki turboşarj miline doğrudan entegre edilmiştir. Elektronik olarak kontrol edilen bu, turboşarjın şaftını doğrudan çalıştırır ve böylece egzoz gazı akımı onu geleneksel olarak sürmeye başlamadan önce kompresör çarkını hızlandırır.

Bu, rölanti devrinden ve tüm motor devri aralığında anında tepkiyi önemli ölçüde iyileştirir. İçten yanmalı motor, gaz pedalı girişine daha da spontane tepki verirken, genel sürüş deneyimi daha dinamiktir. Ayrıca turboşarjın elektrifikasyonu düşük devirlerde daha yüksek tork sağlar. Bu aynı zamanda çevikliği artırır ve durma anından itibaren hızlanmayı optimize eder. Sürücü ayağını gazdan çektiğinde veya frene bastığında bile, elektrikli turboşarjın teknolojisi, takviye basıncını her zaman koruyabilir. Bu, sürekli bir anında yanıt olmasını sağlar.

48 voltluk yerleşik elektrik sistemi ile çalıştırılan turboşarj, 170.000 rpm'ye varan hızlarda çalışarak çok yüksek bir hava akış hızı sağlıyor. Turboşarj, elektrik motoru ve güç elektroniği, her zaman en uygun sıcaklık ortamını yaratmak için içten yanmalı motorun soğutma devresine bağlıdır. Dahili olarak adlandırılan M139 iki litrelik, sıralı dört silindirli motorla birlikte, SL 43'teki yenilikçi teknoloji, 6750 rpm'de 280 kW (381 hp) nominal güç üretir. 3250 dev/dak ile 5000 dev/dak arasında 480 Nm'lik maksimum tork mevcuttur. Duruma bağlı olarak, sistem ayrıca kayış tahrikli marş jeneratöründen (RSG) kısa bir süre için 10 kW (14 hp) ek bir takviye garanti eder.

İkinci nesil RSG, 48 voltluk yerleşik elektrik sisteminde hafif hibrit olarak da işlev görür ve bu, geçici güç artışına ek olarak maksimum verimlilik için kayma modu ve enerji geri kazanımı gibi işlevlere olanak tanır. Aynı zamanda, 48 volt teknolojisi, start-stop işlevi ile kayma modu işlevi arasındaki geçişler neredeyse algılanamaz olduğundan konforu da artırıyor.

Islak kavramalı ve arkadan çekişli AMG SPEEDSHIFT MCT 9G şanzıman

Elektrikli egzoz turboşarjı olmayan Mercedes-AMG kompakt modellerinde uzun süredir enine kullanılan M139 olarak bilinen dört silindirli motor, SL 43'te boylamasına konumlandırılmıştır. arkadan çekişli, aynı zamanda ilk kez AMG SPEEDSHIFT MCT 9G şanzıman (MCT = Çoklu Debriyaj Şanzıman) ile birleştirilmiştir. Islak bir kavrama, tork konvertörünün yerini alır. Ağırlığı azaltır ve daha düşük ataleti sayesinde, özellikle hamleler ve yük değişiklikleri sırasında gaz pedalı girişine tepkiyi optimize eder. Özenle kalibre edilmiş yazılım, son derece kısa vites değiştirme sürelerinin yanı sıra gerektiğinde hızlı birden çok vites küçültme sağlar. Ek olarak, "Sport" ve "Sport+" sürüş modlarındaki ara gaz kelebeği işlevi, özellikle duygusal olarak çekici bir vites değiştirme deneyimi sunar. Ayrıca, dururken optimum hızlanma sağlayan RACE START işlevi de vardır.

Sürüş performansı eşittir: SL 43, gerektiğinde sadece 4,9 saniyede 100 km/s hıza ulaşır ve azami hız 275 km/s'dir. Serinin giriş seviyesindeki modeli, sunduğu performansın yanı sıra, nispeten düşük tüketim ve emisyon değerleriyle de öne çıkıyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

H
geçen yıl
Yarbay
Konu Sahibi

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.