Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
1
Cevap
387
Tıklama
0
Öne Çıkarma
1 gb hafıza kartı fotoğraf kapasitesi

V volkantr19 Konu Sahibi
16 yıl (230 mesaj)
arkadaşlar dün 1gb boyutunda hafıza kartı aldım.makinem 5mp.kartın kapasitesi toplam 774 fotoğraf...markası ise san disk....

sorum şu olacak:kartların kapasitesi makineye göre değişir mi???
mesela ben kodak c340 kullanıyorum.canon a95 kullansam bu kartla daha mı az yada daha mı çok fotoğraf çekebilirim???

teşekküerler
O ocaklilar
16 yıl (1241 mesaj)
Kartların kapasitesi makineye göre değişmez. 1 GB hafıza kartı, her makinede 1 GB dır. Ama, 1 GB lık bir hafıza kartının alacağı fotoğraf adedi her makineye/modele göre farklılık gösterebilir. Örneğin A modeli 5 MP, B modeli 8 MP ise, çekecekleri fotoğrafların boyutları farklı olacağından kart üzerinde farklı boyutlarda yer kaplayacaklarından adet olarak farkedecektir. Aynı makinede, farklı boyutlarda ve/veya farklı kalitelerde fotoğraflar da çekilebileceğinden bu durumda da kartın alabileceği fotoğraf adedi farkedecektir. Örneğin 5 MP çekebilen bir makine ile 3 MP lik fotoğraf da çekilebilir, bu durumda adet artar. Bir başka faktör de çekilen fotoğrafların sıkıştırma oranlarıdır. Yine 5 MP den örnek vererek devam etmek gerekirse, 5 MP lik bir makineyle 5 MP lik çözünürlükte, maksimum kaliteyle (yani en düşük sıkıştırma oranıyla) çekilen fotoğrafların adetleri, yine aynı makine ve aynı çözünürlükte ama bu sefer daha düşük kaliteyle (yani daha fazla sıkıştırma oranıyla) çekilen fotoğrafların adetlerinden daha az olur. Her ikisi de 5 MP fotoğraf çekebilen A ve B makinelerinin yine her ikisiyle de en yüksek çözünürlük ve en yüksek kalitede fotoğraf çekilse bile, eğer bu iki makinenin sıkıştırma oranları farklı ise adet yine farklı olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ocaklilar -- 31 Aralık 2005 15:27:46 >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.