Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye
53
Cevap
0
Tıklama
9
Öne Çıkarma
Cevap: 1.0 Turbo Motorlar Neden Yaygınlaşıyor? (3. sayfa)

E
edgar1899
2 hafta (1496 mesaj)
Bir düzeltme yapayım, emisyonların rakamsal olarak geriden gelmesi daha geri olduğu manasına gelmiyor, sadece otomotiv tarafında emisyon süreci daha erken başlamış durumda ve geçişler daha sık aralıklı. Şu anda ağır ticarilerde 6d emisyonunda 7 çalışılıyor, traktörde faz 5e geçilmiş durumda, motosikletler bahsettiğiniz gibi.

Örneğin emisyon normları otomobilleri euro 6c-6d de SCR'ye mahkum ederken traktörler faz 4'de SCR'ye geçmeye başladı, ağır ticariler 6d'de ancak rde uygulaması yok ve aslında otomobillerin 6bsinden seviye olarak geride. Emisyon değerlerini her araç sınıfında kendi içinde değerlendirmek gerekli.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Torlak Kemal

E
erdoganb
2 hafta (615 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Gunpower-storm

Avrupada PSA+Ford VAG'dan çok satıyor. Ülkemiz için ayrı tabi.
Doğru hocam. Memleketin dinamikleri farklı bizim.
Ben de Mazda'nın satmamasına şaşıyorum.
Mazda3 ile Audi A3 kıyaslama şansım oldu test sürüşü ile Mazda bana çok daha iyi hissettirdi.
Ama almadan satmayı düşünmeye mecburuz, cesaret edip alamıyorum işte.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

G
Gunpower-storm
2 hafta (2760 mesaj)
Maalesef ülke şartlarında geleceği düşünmek gerek...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @erdoganb

E
edgar1899
2 hafta (1496 mesaj)
Elektrikli araçlar beklenenden daha hızlı gelişiyor çünkü mevzuat olarak bu kadar zorlama aslında dieselgate öncesi ortada yoktu. Otomobil tarafında kompakt küçük elektrikli otomobillere yoğun bir ilgi var aslında.
Bu mesajda bahsedilenler: @wehrmacht

T
TheJudgé
2 hafta (2201 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: edgar1899

Buradan detaylı analiz olmadan direkt bu sonuca gidilemez çünkü ortalama araç ağırlığı en düşük 2. firmada renault. Bununla birlikte pazardaki dizel-benzinli satış oranı da önemli bir etken.

Alıntıları Göster
Alakasi yok bu test dunya capinda yapilmis Turkiye ile sinirli degil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

E
edgar1899
2 hafta (1496 mesaj)
Testi zaten bizatihi ben paylaştım,

Dünya çapında değil Avrupa çapında yapılmış bir çalışma,

Dizel-benzinli satış oranının Türkiye ile olan bağlantısını çözemedim ki öyle bir konu iddia etmedim zaten bahsettiğim farklı bir parametre alakayı çözebilmek için asgari seviyede emisyon test ve homologasyon bilgisine haiz olmanız gerekir. Bir örnek;

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edgar1899 -- 11 Eylül 2019; 20:24:25 >


Bu mesajda bahsedilenler: @TheJudgé

T
Torlak Kemal
geçen hafta (1518 mesaj)
Ağır ticarilerde, traktörlerde ve iş makinelerinde durum nedir bilmiyorum ama motosikletlerde bence gerçekten geriden geliyor emisyonlar. En basitinden geçen sene sonuna kadar 2 zamanlı yığınla moped ve scooter satılıyordu Avrupada. Ayrıca motosikletlerde teknik nedenlerle hala OBD II'ye geçilemedi ki sadece bu bile emisyon konusunda motosikletlerin ne kadar geride olduğunu göstermeye yeter. Oysa Euro5 ile birlikte okuduğum kadarıyla OBD II'ye geçilecekti fakat motosiklet üreticilerinin bastırmasıyla EU sanki geri adım atmış gibi, şimdilik zorunluluğu geri çekmişler, hala tartışıyorlarmış.

Ben şuradaki 2 linkten incelediğim kadarıyla otomobil ve motosiklet fazlarında pek bir fark yok:
Faz3 otomobil motosiklet
CO2 2,30 2.00
HC 0,20 0,80/0,30
NOX 0,15 0,15
https://www.transportpolicy.net/standard/eu-motorcycles-emissions/
https://www.theaa.com/driving-advice/fuels-environment/euro-emissions-standards


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @edgar1899

E
edgar1899
geçen hafta (1496 mesaj)
Bahsettiğiniz durum aracın kendi karakteristiği ve doğal olarak fiyatlaması ile alakalı şeyler. Birbiri ile kıyaslayarak biri ileri ya da diğeri geri yorumunda bulunmak doğru değil sadece. Motosikleti otomobil ile benzer teknik şartlara doğal olarak tabi tutamazsınız. Otomobilde zorunlu olan sistemleri hem mali olarak hem tasarımsal olarak zorunlu tutamazsınız doğal olarak bu da emisyonları doğrudan etkiliyor. Örneğin şu an avrupada traktör konusunda yapılan emisyon geçişlerinin efektifliği tartışılıyor. OBD temelli elektronik motora geçildi, scr, dpf eklendi şimdi de çigtçi tarlada bunu nasıl kullanacak, bozulduğunda ne olacak sorunu ortaya çıktı. Düşünün traktör köyde tarlada bozuldu, çekiciye yükleyip servise götürmeniz gerekiyor, bu tarımda ne kadar efektif ayrıca ilave maliyetler konusu.

Bahsettiğim aslında bir araç grubundaki emisyonun diğerinden farklı olması onun geri ya da ileri olmasını değil o araç grubu için ne derece uygulanabilir ve efektif olduğunu gösteriyor. Keza bir motosikletin emisyonunu düşürmek için araçtaki ile aynı kapsamda katalitik konvertör, gpf ve onlarca sensör, elektronik devre ekleyemezsiniz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Torlak Kemal

F
flyer_mig
geçen hafta (5946 mesaj)
1. Si kim ki merso mu ? Bmw mi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @TheJudgé

T
Torlak Kemal
geçen hafta (1518 mesaj)
Fark etmiyor ki hocam sonuçta aynı güçteki otomobilden 0,1 gr/km CO isterken muadili motosikletten 0,2 gr istiyorsun. Otomobilden 0,1 gr HC isterken motosikletten 0,15 gr istiyorsun (dikkat: Aynı güçteki otomobil ve motosiklet).

Yani bildiğin geriden takip ediyor işte. Ama şu konuda haklısın: Motosikletler hem yapısal hem de finansal olarak otomobiller kadar esnek değiller. Otomobilde emisyonları düşürmek için ilave ekipman uygulayabilirsin ama bunu motosiklette gerek maliyet ve gerekse yer sorunu nedeniyle ve bazı başka teknik nedenlerle yapamazsın. Bunda mutabıkız.

Mutabık olmadığımız nokta otomobilde euro6 uygulanırken motosiklette euro5 fazının uygulanacak olması. Eğer bu fazların içerikleri otomobil ve motosiklet için değişmiyorsa - ki değişmiyor görünüyor - o zaman motosikletler 1 veya 2 faz geriden takip ediyor demektir. Senin dediğinin olabilmesi için nomenklatür değişikliğine gidilmesi lazım yani motosikletlerdeki emisyon kısıtlamaları başka bir şekil ve sırada adlandırılmalı. Aynı normları 3-5 yıl gecikmeyle motosikletlere de uyguluyorsan bu bildiğin geriden takip etmedir.

Uzatacağını bildiğim için ben burada kesiyorum. Bu konudaki son mesajımdır.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @edgar1899

E
edgar1899
geçen hafta (1496 mesaj)
Yaktığın yakıt ve yanma şekli aynı olduğu sürece doğal olarak çıkan emisyonlar ve sınırlandırdığın değerler aynı olacaktır. Ama bahsettiğin gibi bir geriden, ileriden takip etme durumu yok, yani otomobilin euro 5'i motosikletin euro 5'ine eşit ya da benzer değil aynı şekilde motosikletin euro 6'sı da otomobilin bugünkü euro 6'sı ile benzer olmayacak. Sonuçta çıkan emisyonlar sebebiyle tabi ki sınırlanan değerler benzer olacak ama onun dışındaki test ve homologasyon spesifikasyonları tamamen farklı ve aralarında organik bir bağ yok.

Benimde son mesajım bu olsun. Aşağıya bir döküman ekliyorum vaktin olursa incelersin.
https://d2ou7ivda5raf2.cloudfront.net/sites/default/files/2018-04/2018-2019%20Global%20emissions%20standards%20guide_0.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edgar1899 -- 12 Eylül 2019; 11:22:49 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Torlak Kemal

P
pbmax
geçen hafta (344 mesaj)
polo 1.0tsi aldığım için memnunum,
motor hakkında bilgi olmayan arkadaşlar bir test sürüşüne çıkarsalar belki fikirleri değişebilir.

bana sol şeridi bıraktıracak arabalar 1.6turbo benzin ve yukarısıdır.
her türlü dci motor her tülü 1.4 benzin 1.2 benzin 1.6 benzin atmosferiklerle denenmiştir.

sonuç değişmedi.
T
TheJudgé
geçen hafta (2201 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

1. Si kim ki merso mu ? Bmw mi ?
1. Toyota

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


P
perfectstrangers
geçen hafta (66 mesaj)
Kendi adıma konuşayım 25 yıldır araba kullanıyorum Mustang Gt 5.0 den Dacia Sanderoya kadar her türlü Arabayı test ettim kiraladım kullandım . Burda bahsedilen 1.0 Turbo ise bu motor baya iyi gidiyor 1.0 atmosferik ise çöp . 1.0 atmosferik Seat ibizayı zor sattım araç yokuşlarda gitmiyordu. Ama 1.2 TSİ 90 beygir İbiza ve sandero 0.9 90 beygirle test sürüşü yaptım ikisi de canavar (Seat daha canlıydı). He 1.6 turbo olursa her şekilde tokatlar her aracı (2.0 atmosferikten çok daha iyi gider) . Ancak ben kendi adıma örneğin Opel Astra sedan almak istemedim çünkü yakıt tüketiminin çok fazla olacağını düşünüyorum. 1.0 turbolar sakin kullanımda 5 civarı agresif kullanımda 7-8 civarı yakacaktır. Bir çok videoda da bu şekilde .

He bende dizel duster var şu anda uzun yolda hiçte az yakmıyor hız yol Bilgisayar ortalama 140 km ile 8.0 yaktı şaşa kaldım. O yüzden Düşük fiyata alınabilecek iyi bir motor diye düşünüyorum . Yanlız ne kadar sağlam olduğunu bilemiyorum?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi perfectstrangers -- 12 Eylül 2019; 14:4:31 >