Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
53
Cevap
0
Tıklama
9
Öne Çıkarma
1.0 Turbo Motorlar Neden Yaygınlaşıyor?

E
edgar1899
Konu Sahibi

geçen hafta (1492 mesaj)
Malumlarınız olduğu üzere forumda oldukça süren motor tartışmaları var, oldukça yakın tarihli bir rapor ile 1.0 motorların neden yaygınlaştığı ya da kullanımının artırılmaya çalışıldığı ile alakalı elimden geldiğince açıklamak istedim.

Geçmişi;

Avrupa çapında 443/2009 EC Direktifi ile üreticilere o yıl içerisinde sattıkları araçlarda uymaları gereken C02 limitleri ile ilgili sınırlandırmalar ve hesaplama metodları geliştirildi. Limit ilk olarak 2015 yılı için 130 g/km olarak uygulamaya alınmıştır. 2020-2021 için bu değer 95 g/km değerine düşürülecektir.

Burada hesaplama yöntemi için havuz oluşturuluyor, yani firmanın o yıl içerisinde sattığı araçlar toplanarak ortalaması alınıyor ayrıca birkaç farklı firma toplanarak tek bir havuzda oluşturabiliyor.

En başta şu ifade edilmeli ki C02=Yakıt Tüketimidir, CO2 emisyonlarını düşürebilmenin en geçerli yolu yanma verimini artırarak yakıt tüketimini azaltabilmektir.

Bugün;

Aşağıda gördüğünüz tablo 2000 yılından itibaren ortalama CO2 emisyonlarını göstermektedir. Trendin 2009 yılında yayınlanan mevzuat ile birlikte nasıl kırıldığı ve 2015 yılında verilen hedefin altına çekildiğini görebilirsiniz. 2015 yılından sonra yeni hedef 2017 yılında yayınlanana kadar oluşan boşluktaki yükselişte açıkça görülüyor. Bu aşamada 95 gr hedefininde üreticileri ne denli zorladığını görebilirsiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >


Bir diğer tablo ise mevcut üreticilerin 2018 yılı itibariyle durumunu gösteriyor, tüm üreticiler doğal olarak 2015 sınırının altında iken en kötü durumda olan FCA grubun ancak Tesla ortaklığı ile bir miktar rahat nefes aldığı ortadayken, yüksek hybrid satışı sayesinde Toyota-Mazda ortaklığının en iyi durumda olan üretici olduğu ortada.

< Resime gitmek için tıklayın >

Aşağıdaki tabloda ise satıştaki araçların ortalama ağırlıklarına göre firma bazında 2020-2021de uyulması gereken limitler ve 2018 yılı mevcut ortalamalarını görebilirsiniz. FCA Tesla ortaklığına rağmen hala %24 düşüş sağlaması gereken en kötü durumdaki firma olurken, Toyota-Mazda ortaklığı %15 düşüş ile en iyi durumdaki firma.

< Resime gitmek için tıklayın >

Aşağıdaki 1. tabloda ülkeler bazında 2018 itibariyle yakıt tipine bağlı araç satışını görmektesiniz, 2015 yılından itibaren hızla gerileyen dizel araç satışlarının henüz ülkemizde hala güçlü olduğu görülmekte. Bununla birlikte dizel yaptırımlarını sertleştiren hollanda, finlandiya gibi ülkelerde dizel oldukça gerilerken yüksek teşviklerle norveçte elektirikli araç satışının %30u aşması dikkat çekici.

2. tabloda ise markaların mevcut satışlarının yakıt tipine bağlı değişimini görüyorsunuz. Burada ise Toyota'nın toplam satışlarının %58'ini hybrid olarak yapması üstteki mevcut avantajlı durumunun ana sebebi.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >Sonuç;

Firmalar için 2020-2021 hedefleri doğrultusunda CO2 hedeflerini tutturmanın birkaç yolu var.

1- Satışlarının ciddi bir kısmını elektrikli araç satışına çevirerek mevcut havuz ortalama değerini düşürmek,
2- Geleneksel içten yanmalı araç yerine hybrid teknolojisine geçerek araç başına CO2 değerini düşürmek.
3- Pazarda sattığı araçlarda motor hacimleri ve yakıt tüketimini düşürerek CO2 değerini düşürmek.


Aslında birçok geleneksel üretici örneğin vw gibi tamamını birlikte yapmak zorunda. Bir yandan elektrikli ve hybrid satışını artırırken diğer taraftan küçük hacimli turbo benzinli motorlarla emisyon limitini yakalamaya çalışıyorlar. Atmosferik araç satış miktarı yüksek firmalarda tabi ki ciddi dezavantaj halinde.

Sonuç olarak küçük hacimli turbo motorların bu şekilde piyasaya sürülmesi ve artırılmaya çalışılmasının da yine tek sebebi emisyon.İlgili rapor linki;
https://theicct.org/sites/default/files/publications/ICCT_CO2_emissions_pv_EU_2018_20190806.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edgar1899 -- 9 Eylül 2019; 11:25:46 >

Avrupa emisyonla bu kadar mücadele ederken Türkiye'de dizel partikül filtreleri sökülüyor, otobüslerin adblue ayarları ile oynanıyor (son dönemdeki artan ya...
Yoruma Git
Yorumun Devamı lymph - geçen hafta +25
1.0 motor candır tabi motosiklette ise
Yoruma Git
Yorumun Devamı fbilker1907 - geçen hafta +11
ben olsam arkaya kocaman 1.0 engine yazdırır önüme geleni sollarim, herkes 999cc motor beni nasi geciyo lan der.
Yoruma Git
Yorumun Devamı .Kiwii - geçen hafta +4
emisyon + yakıt tüketimini düşürmek. özellikle 3 silindirli motorlar için yakıt tüketimi olabilir.
Yoruma Git
ivenrec - geçen hafta +4

İ
ivenrec
geçen hafta (2051 mesaj)
emisyon + yakıt tüketimini düşürmek. özellikle 3 silindirli motorlar için yakıt tüketimi olabilir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

E
edgar1899
Konu Sahibi

geçen hafta (1492 mesaj)
Haklı olmakla birlikte emisyon limitleri olmasa belli bir seviyeye gelen yakıt tüketimini düşürmek firmalar için 1. öncelik değil. 2015 limiti yakalandıktan sonra firmaların yeni limit yayınlanana kadar olan dönemde tekrar nasıl yükselişe geçtiğini görebilirsiniz. NOx tarafından Avrupa dizeli bitirmeye çalışırken, C02 tarafında benzinli pazarı regüle etmeye ve firmaları hybrid-elektrikli araçlara yönlendirmeye gayret ediyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @ivenrec

L
lymph
geçen hafta (1013 mesaj)
Avrupa emisyonla bu kadar mücadele ederken Türkiye'de dizel partikül filtreleri sökülüyor, otobüslerin adblue ayarları ile oynanıyor (son dönemdeki artan yangınların bir sebebi) el altından yüzbinlerce teneke standartlara uygun olmayan 10 numara adı altında yağ satılıyor, yollarda heryerde vites değiştirdiğinde bir küme dolusu siyah duman atan araçlar görülüyor ama kimse birşet demiyor.
10 yıl sonra millet kanserden ölmeye başlayınca önlem almaya çalışsanızda herşey için geç olur!!!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

P
Panzerschiffe
geçen hafta (71 mesaj)
10 yıl sonrası mı kaldı, İstanbul'da ailesinde kanser vakası olmayan birini tanımıyorum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @lymph

F
fbilker1907
geçen hafta (1376 mesaj)

A
alcohol06
geçen hafta (3470 mesaj)
Doğrudan avrupa komisyonu taşıt emisyonları sayfası:

Phase-in of requirements
The target of 130 g/km was phased in between 2012 and 2015.

A phase-in period will also apply to the target of 95 g/km. In 2020, the emission targets will apply for each manufacturer’s 95% least emitting new cars. From 2021 on, the average emissions of all newly registered cars of a manufacturer will have to be below the target.


Penalty payments for excess emissions

If the average CO2 emissions of a manufacturer's fleet exceed its target in a given year, the manufacturer has to pay an excess emissions premium for each car registered.

Until 2018, this premium amounts to

€5 for the first g/km of exceedance
€15 for the second g/km
€25 for the third g/km
€95 for each subsequent g/km.
From 2019 on, the penalty will be €95 for each g/km of target exceedance.

https://ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles/cars_en

Bütün mesele bu. Özetle 2015'e kadar üreticilerin 120g/km üzerindeki trafiğe kayıt edilen araç başına ödenen cezalar tolere edilebilir ölçülerdeydi, genelde 5-15-25 eurodan değil, hemen herkes 95 eurodan ceza ödüyordu ancak 120g/km üstüne.

95g/km ise bambaşka bir seviye, bambaşka bir zorluk. Hemen elektrikli-hybride geçemiyorsan bir geçiş dönemi ürünü olarak küçük turbo motorları yaygınlaştırmak zorundasın.

Bu sıkıntılar 300bin üzeri yıllık araç satışı olan üreticiler için bu arada, yani lokal büyük avrupalı üreticiler için. 300bin altına çeşitli kolaylıklar var ama zaten o üreticilerin bir çoğu avrupa odaklı satış yapmıyor. Bazı ayar değişiklikleri yapıyorlar sadece.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

.
.Kiwii
geçen hafta (100 mesaj)
ben olsam arkaya kocaman 1.0 engine yazdırır önüme geleni sollarim, herkes 999cc motor beni nasi geciyo lan der.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: LegendssNeverDieE
edgar1899
Konu Sahibi

geçen hafta (1492 mesaj)
Ben bu kadar detaya girmek istememiştim uzamasın diye ancak detaylandırdığınız için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edgar1899 -- 9 Eylül 2019; 12:21:50 >


Bu mesajda bahsedilenler: @alcohol06

K
Kerasuslu
geçen hafta (1586 mesaj)
Elektrikli araçlara en azından hybridlere geçişi zorlamak ve hızlandırmak, dizel araçları ise sistemden kaldırmak zorunluluk haline geldi. Firmalar emisyon baskısıyla, ya da direk yasaklayarak nasıl olursa olsun bu geçiş tamamlanmak zorundalar. 1.0 motorlar da bir süre sonra çözüm olmayacak dolayısıyla elektrikli-hybrid araçlar piyasayı ele geçirecek.

Dünyaya verilen zarar bu çözümlerden çok daha hızlı ilerliyor bakalım ne olacak.
D
deoks
geçen hafta (1626 mesaj)
1- Atmosferiklerden daha yüksek performans ve daha düşük yakıt tüketimi.

2- Motor hacminden dolayı düşük mtv.

Bu 2 madde ülkemiz için bu motorları ideal kılıyor. Yurtdışı popülaritesi de düşük emisyonlarından dolayıdır.

Ayrıca motosiklet motoru diyen cahil cühelaların da yokuşlarda eline vermek ayrı bir zevk. :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deoks -- 9 Eylül 2019; 12:24:46 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

B
bulentcandan
geçen hafta (2326 mesaj)
Araç başına üreticilere verilen bu cezalar dışında bir de kullanıcılara yıllık vergiler yüksek oluyor, dolayısıyla tüketicinin tercihleri değişiyor.

Üreticilerin ise işi zor. Pazara hibrit ve plug-in hibrit modeller sunmak en mantıklısı çünkü emisyon değerlerini tutturmanın en kolay ve etkili yöntemi bu, kaldı ki zaten üreticiler bugünlerde hibrit/plug-in hibrit modellerini tanıtmaya başladılar bile.

Öte yandan; zorlaşan emisyon direktiflerine uyabilmek için araç mimarisini tümüyle hafifleterek 3 silindirli 0.9-1.0 motor kullanmak da cazip fakat sadece A, B ve bazı C segment araçlar için makul görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bulentcandan -- 9 Eylül 2019; 12:44:57 >


Bu mesajda bahsedilenler: @alcohol06

B
bulentcandan
geçen hafta (2326 mesaj)
VW için konuşursak; Kasım ayında üretime başlayacak olan, baz modeli 330km (WTLP) menzile sahip ve 30.000€ altında fiyatı olacağı söylenen ID3, Avrupa için her anlamda bir 'oyun değiştirici' olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bulentcandan -- 9 Eylül 2019; 14:27:2 >


Z
zotacing
geçen hafta (19739 mesaj)
Benzinli araba almam için, benzinin litresini 2.5/2.75TL'den almam lazım.

Diğer türlü sürekli benzinliğe gidemem, sürekli kadranda hareket halinde ki yakıt ibresini takip edemem.
O
oguz298
geçen hafta (5156 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: fbilker1907

1.0 motor candır tabi motosiklette ise
< Resime gitmek için tıklayın >
137g co2 salınımı var gösterdiğiniz aracın


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Y
yksln
geçen hafta (1231 mesaj)
Çünkü üretilen şey alınıp kullanılıyor,
Atmosferik benzinlilere göre daha az yakmakta.
Özellikle Avrupa da çok yaygınlaştı. Orada kazançlara göre benzin ucuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


E
erdoganb
geçen hafta (602 mesaj)
Hocam düşük hacimli derken, 1.5 dahil ediliyor mu?

Bizde 1.6 herkesçe standart kabul edilmiş durumda.
Hatta 2.0 motorlu araçların çoğu 90lardan kalma.

Mesela Honda 1.0 turbo motoru da Civicte kullanıyor ama ülkemize getirilmedi nedense.

Şu mobilet ve motorsiklet motoru esprisi de bayatladı.
Motorsikletten de anlamıyorsunuz.

Kawasaki VN2000
Yamaha XV1900
Honda Goldwing
Suzuki M1800 yazıp aratın, kullandığınız 1.6 atmosferik araçları da çöpe atıverin bir zahmet.
Hem trafik de rahatlar.

Acı gerçekler uykunuzu kaçırsın istemezseniz bu modellere bakmayın. Ha yok ben acı severim diyorsanız da Harley Davidson t143 yazıp arama yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdoganb -- 9 Eylül 2019; 14:51:52 >


E
erdoganb
geçen hafta (602 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: deoks

1- Atmosferiklerden daha yüksek performans ve daha düşük yakıt tüketimi.

2- Motor hacminden dolayı düşük mtv.

Bu 2 madde ülkemiz için bu motorları ideal kılıyor. Yurtdışı popülaritesi de düşük emisyonlarından dolayıdır.

Ayrıca motosiklet motoru diyen cahil cühelaların da yokuşlarda eline vermek ayrı bir zevk. :D

Ah bir de DSG arızaları olmasa, memlekette başka araç satılmaz gerçekten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

T
TheJudgé
geçen hafta (2199 mesaj)
Burdan anlıyoruz ki Renaultun motorları dünyadaki en verimli ikinci motor


Bu mesaja 4 cevap geldi.

B
Bay Robot
geçen hafta (2165 mesaj)
Hacim fetişistlerimiz de gelmiş...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @fbilker1907